2020.02.28. 11:00
Izgalmas program várta az érdeklődőket a tapolcai Wass Albert Könyvtárban
A könyvtár Szabó-Kovács Krisztina A hatodik árva című könyve bemutatójának adott otthont. A történelmi családregény a balatonedericsi Fekete kastély történetét dolgozza fel.
Fotó: Smidhoffer Eszter
A rendezvény Décsey Sándor könyvtárigazgató köszöntőjével kezdődött a könyvtár első emeleti nagytermében. A szerzőt beszélgetőtársa, Fekete Gábor tapolcai kántor faggatta a könyv születéséről, a cselekményről. Megtudhattuk, hogy Krisztinának ez az első könyve, hétköznapokon középiskolában tanít, mint magyar tanárnő. Szívügye a fiatalok nevelgetése és maga az irodalom. Vallja, hogy a fiatalság és az irodalom igenis megfér egymás mellett, csak a megfelelő – érdekes, izgalmas – könyvet kell a diák kezébe adni.
– Az irodalom korán belépett az életembe. Már kamaszkoromban elkezdtem foglalkozni versírással, drámákat, színpadi jeleneteket írtam. Emellett az irodalom egy másik fontos színtéren is megjelenik az életemben. Tagja és alapítója vagyok az amatőr színjátszók, azaz a Táltosok Társulatának – ismertette Szabó-Kovács Krisztina a könyv szerzője. A tagok a könyvbemutató alatt a könyv mindhárom fejezetéből felolvastak részleteket, így a jelenlévők bepillantást nyerhettek a regény világába.
Eleinte csak az asztalfióknak írt a szerző, majd ismerősök felől jött a biztatás, hogy igenis érdemes kiadni a könyvet, van benne valami, ami megragadja az embert. A valós tények, információk adják a történet keretét, a halálesetek ugyanúgy megjelennek a regényben, mint a valóságban. Krisztinát az érdekelte igazán, mi motiválja az embert, mi lehet a halál előtti utolsó mondat, egyáltalán mi az a tragédia, amiből a halálba menekül az adott személy? Elmondása szerint megpróbált belehelyezkedni a különböző történelmi korokba, igyekezett kideríteni, utána olvasni, hogyan szülhettek annak idején, hogyan történt egy kastély megépítése. – Ami fontos, hogy személyiséget, arcot, érzéseket, múltat és jelent adtam a legendáknak és motivációt, indokot a cselekedeteiknek – emelte ki a szerző.
A szerző többször járt a környéken, Balatonedericsen. A kastély szelleme minden alkalommal elvarázsolta, magával ragadta. Majd eldöntötte, hogy írásba foglalja a gondolatait, kutatómunkával alátámasztva a leírtakat. A megírásra két nyarat adott magának, végül tavaly, 2019-ben A hatodik árva címmel napvilágot látott a történet. A cselekményben felüti a fejét a politika, szerelem, házasság, születés, halál és veszteség témája is. A Fekete kastélyról sok legenda maradt fenn, ám a szerzőnek nem állt szándékában ezt sem cáfolni, sem megerősíteni. Azt a célt tűzte ki maga elé Krisztina, hogy ha bármit is tud, azt megtegye annak érdekében, hogy a kastély megmeneküljön a pusztulástól, fennmaradjon az utókornak.