Tragédia

1 órája

Pápai lakástűz halálos áldozattal – Ezek a legfontosabb tanácsok

„Drága édesapám miért hagytál itt minket?" - tette fel összetörve a közösségi oldalon a kérdést az a pápai nő, akinek édesapja elhunyt a pápai Öreghegyben történt tűzesetben. Nemrég adtunk hírt arról, hogy feltehetően egy fatüzelésű kályhából kipattanó szikra volt a pápai lakástűz oka, a lakóépületekben keletkezett tüzek vizsgálati tapasztalatai azt mutatják, hogy az emberi tényező a tűzesetek túlnyomó részében döntő szerepet játszik.

Haraszti Gábor

Néhány nappal a szerencsétlenség után is érezni lehet a füstöt azon a környéken, ahol többségében hétvégi házak és nyaralók találhatóak. A pápai lakástűz november 13-án kora este történt, egy hétvégi ház kigyulladt és teljes terjedelmében leégett. 

Megelőzhető lett volna a pápai lakástűz
A pápai lakástűz emberéletet követelt
Fotó: Haraszti Gábor

A pápai lakástűz emberéletet követelt

A Prohászka Ferenc utcai tűzben a Veszprém Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleménye szerint egy ember életét vesztette. A tűzeset során a hatvan négyzetméteres épület födémszerkezete beszakadt. A pápai hivatásos tűzoltók több oldalról oltották a lángokat. Az épületből egy gázpalackot kivittek, az ingatlan átvizsgálása közben a ház egyik helyiségében egy embert találtak, akinek az életét már nem lehetett megmenteni.

Ezek a tüzek néhány alapvető óvintézkedés betartásával megelőzhetők – hívja fel a figyelmet a Veszprém Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Tipikus keletkezési ok a tűzhelyen felejtett zsiradék túlhevülése és meggyulladása, a felügyelet nélkül hagyott gyertya, mécses – ideértve az adventi, karácsonyi koszorú és fenyőfa baleseteket is –, a dohányzás, valamint a lakásfelújítások során gondatlanságból bekövetkezett események. Ha tüzet, füstöt észlelünk, azonnal értesítsük a tűzoltóságot a 112-es telefonszámon. Az eloltott tüzet is be kell jelenteni. 

Az épület födémszerkezete is beszakadt
Fotó: Haraszti Gábor

A konyhában meggyulladt zsiradékot vízzel ne próbáljuk meg eloltani. A szétfröccsenő égő folyadék súlyos égési sérüléseket okoz és a tűz szétterjedését is segíti. Legegyszerűbb megoldás az égő zsiradék fedővel történő letakarása. Elektromos berendezés vízzel történő oltását megkezdeni csak a hálózatról történő leválasztás után szabad. Amennyiben nem sikerül a tüzet eloltani, azonnal hagyjuk el a lakást. A bejárati ajtót csukjuk be magunk után. Ha a lépcsőház sűrű füsttel telített, ne próbáljunk meg azon keresztül menekülni. Csukjuk be a bejárati ajtót. Füstben, rossz látási viszonyok között két emelet magasból sem sikerülhet a menekülés. A meneküléshez semmilyen esetben se használjunk normál kivitelű személyfelvonót. Gondoskodjunk a lépcsőházi szellőzés elindításáról a többi lakó biztonságos menekülésének érdekében.

A fűtési szezonban különösen hasznos lehet egy füstérzékelő, amely már a tűz kialakulásakor riasztja az épületben tartózkodókat. 

Napokkal később is érezhető a füstszag a szűk utcában
Fotó: Haraszti Gábor

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában