Három jelölt

2 órája

Év fája – Nyuszifára, boszorkányűzőre, tavaszi havazást elintézőre szavazhatunk

Az Év Fája 2025 szavazás már elkezdődött, ha is leadjuk a voksunkat, segítjük a mozgalom célját, az erdőkkel, az őshonos fafajokkal kapcsolatos ismeretterjesztést. Három faj közül választhatunk ezúttal is, a jelöltek közé bekerült a kecskefűz, a korai juhar és a rezgő nyár. 

Rimányi Zita

Elkezdődött az Év Fája szavazás. Járuljon hozzá a 2025-ös év fafajának megválasztásához! – így biztat mindenkit az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) az internetes felületén. A szervezet 1996 óta minden évben megválasztja az év fafaját. A szavazás célja az ismeretterjesztés, az, hogy felhívja a figyelmet az őshonos fafajokra. Idén a megtisztelő címet a közönséges bükk viselhette, tőle veheti át a stafétát a kecskefűz, a korai juhar vagy a rezgő nyár. Ezeket jelölte a címre az OEE. Kolozsvári Katalin erdész mutatta be nekünk a három jelöltet, érdekes tulajdonságaikat ismertetve, azokat, amelyekről a legtöbben felismerik őket.

Korai juhar és a társai, az erdő vonzereje – Elkezdődött az Év Fája 2025 szavazás, de a legjobb az, ha az erdőben sétálásra szavazunk és gyakran elmegyünk kirándulni például a Bakonyba, ahol képünk készült
Korai juhar és a társai, az erdő vonzereje – Elkezdődött az Év Fája 2025 szavazás, de a legjobb az, ha az erdőben sétálásra szavazunk és gyakran elmegyünk kirándulni például a Bakonyba, ahol képünk készült 
Fotó: Rimányi Zita/Napló

Az Év Fája 2025 szavazás jelöltjei:

  • kecskefűz
  • korai juhar 
  • rezgő nyár

Kecskefűz – A nyuszifa

Szakértőnk elmondta, hogy a kecskefűz a húsvéti barkafa, több vidéken nyuszifának nevezik. Rekultiváció alá került bányaterületekre szívesen ültetik, mert igénytelen, kisebb a vízigénye, mint a többi fűznek. Nem kell társaihoz hasonlóan feltétlenül tó vagy patak partján növekednie. Tavasszal korán nyíló illatos virágai a méhek fontos táplálékforrását jelentik.

Korai juhar – Véd a boszorkányoktól

Nevét korai virágzása miatt kapta. A bútor- és a hangszergyártás is használja alapanyagként. A népi hagyomány szerint – főleg a német ajkú területeken – úgy tartották, hogy megvéd a boszorkányoktól, ezért előszeretettel készítettek belőle bejárati ajtót, ajtókeretet, vagy korai juharból készült faszögeket vertek az ajtóba jobb híján. A termése ragacsos, kakastaréjhoz hasonló, gyerekkorunkban sokunk illesztette az orrnyergére. Városokban sűrűn ültetik, jobban bírja a közlekedéstől szennyezett levegőt és a nagyobb településekre jellemző egyéb körülményeket, mint más fajok.

Rezgő nyár – Neki köszönhetjük a tavaszi havazást

Ha a szél belefúj a lombjába, akárcsak egy gyenge fuvallat, akkor rezegnek a levelei. Nem tévhit, hogy innen ered az ismert szólás, a „reszket, mint a nyárfalevél”. A nyárfahavazást is neki köszönhetjük tavasszal, de ebben igazából nincs köszönet. Az allergiások életét megkeseríti és a fehér szöszszerűség sok mindent beterít, aminek szintén nem örülünk. Igazából ez a magjának a repítőkészüléke, tehát a szaporodásában játszhat szerepet. Kérgét értékesebbnek tartjuk, az aszpirin alapanyagát tartalmazza. Fejfájáskor megpróbálkozhatunk azzal, hogy egy lehántott kéregdarabot a homlokunkra szorítunk.

A kiírás szerint november 20-ig lehet szavazni a jelöltekre. 

Kolozsvári Katalinnak egyébként a barkócaberkenye a kedvenc fafaja, aminek a levele olyan, mint egy origamibéka. Azzal jól járunk, ha fák közé megyünk, erdőben sétálunk, például a Bakony vadregényes helyein, válasszuk is bármelyik fafajt az év fájának. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában