Külföld

2011.03.25. 09:24

Leállították a munkát két reaktorban, radioaktivitást mértek utazókon Kínában

Peking, Tokió - Leállították a helyreállítási munkálatokat pénteken a fukusimai egyes számú atomerőmű két reaktorblokkjában a víz radioaktivitásának rendkívül magas szintje miatt. Erős radioaktivitást mértek két japán utazón és egy Tokióból érkezett teherhajón Kínában - közölte pénteken a kínai szakhatóság. Tokió szerint a kikötők teljesen biztonságosak.

MTI

Japán - leállították a munkát az 1-es és 2-es reaktorblokkban


Az erőművet működtető áramtermelő vállalat, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) közölte, hogy az egyes és a kettes reaktort körülvevő épület földszintjén találtak erősen radioaktív vizet.
   
A rendkívül magas, a megengedett értéket tízezerszeresen meghaladó sugárzás miatt csütörtökön a hármas reaktorblokk turbinatermének alsó szintjén kellett megszakítani a munkát. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és japán szakértők szerint a sugárzás szintjének ilyen nagymértékű megugrása abból adódhat, hogy maga a reaktor rongálódott meg. A Tepco viszont közölte, hogy nincs erre utaló jel vagy adat, inkább más berendezés, így a vezetékhálózat vagy a pihentető medence károsodása idézhette elő a radioaktivitás megemelkedését. A sugárszennyezett víz kiszivattyúzását megkezdték.

 


   
A hármas reaktorban dolgozott csütörtökön az a három szakember, aki sugárfertőzést szenvedett. A technikusokat óránként 170 és 180 millisievert sugárzás érte, míg az erőműben dolgozók számára a maximálisan megengedett mennyiség 150 millisievert. Az egyikük cipőjében lévő víz elemzésekor derült ki, hogy rendkívüli mértékben megnövekedett a radioaktivitás szintje. A bétasugárzás miatt égési sérüléseket szenvedő technikusok közül kettőt kórházban kezelnek. Az erőmű alkalmazottai közül eddig 17-en szenvedtek sugárfertőzést.
   
Kitazava Tosimi nemzetvédelmi miniszter pénteken közölte: megkezdték az előkészületeket arra, hogy édesvízzel hűtsék a legnagyobb problémát jelentő atomreaktorokat. Eddig tengervízzel hűtötték a reaktorblokkokat, ám a sós víz - amelynek korrodáló hatása jóval erősebb az édesvíznél - súlyosan megrongálhatja a belső rendszerek alkatrészeit.

 


   
Az utóbbi néhány nap során részlegesen már édesvizet használtak a reaktorépületek hűtéséhez, hogy elkerüljék a helyzet további romlását a reaktorok hűtőrendszerében. A közeli víztározóból szállítottak édesvizet az atomerőműhöz, de ennek mennyisége nem elegendő, ezért amerikai szakértők javaslatára és a két ország fegyveres erejének aktív együttműködésével Jokoszukából hoznak majd édesvizet.
   
Az Aszahi című újság a Tepco képviselőjére hivatkozva azt írta: legalább egy hónapra van szükség ahhoz, hogy a reaktorokat 100 Celsius fokra hűtsék le. A legnagyobb problémát a Tepco abban látja, hogy megrongálódhattak a reaktorok belső hűtését végző rendszerek. Ebből a szempontból nézve az egyes reaktor miatt fáj leginkább a szakértők feje, ugyanis a reaktor belseje 400 Celsius fokra hevült fel, miközben az üzemeltetési hőmérséklet nem haladhatja meg a 302 fokot.
   
A japán rendőrség péntek reggeli statisztikája szerint 10 035 ember vesztette életét a március 11-én bekövetkezett, 9-es erősségű földrengés és a szökőár következtében. Az eltűntek száma 17 500, s félő, hogy többségük odaveszett a természeti csapásban. A legtöbben Mijagi és Ivate prefektúrában haltak meg, előbbiben mintegy hatezren, utóbbiban pedig 3000-en. Fukusima prefektúra veszteséglistáján 855 áldozat szerepel.

 

 

 

Erős radioaktivitást mértek két japán utazón Kínában


Peking - Erős radioaktivitást mértek két japán utazón és egy Tokióból érkezett teherhajón Kínában - közölte pénteken a kínai szakhatóság.

A két japán állampolgár még szerdán érkezett légi úton a kelet-kínai Vuhszi (Wuxi) városba, ahol a fedélzeti ellenőrzésen szűrték ki őket. Az utasokon mért sugárzás "jelentősen meghaladja" a megengedett mértéket - áll a minőségfelügyeleti, -ellenőrzési és karantén főhivatal(AQSIQ) közleményében.

 


   
Az egyik utas a Fukusima prefektúrától mintegy 350 kilométerre fekvő Naganóból érkezett, míg a másik a Fukusimától 200 kilométerre lévő Szaitama prefektúrából jött. A két japán személyt kórházba szállították, orvosi ellátásban részesítették őket, a csomagjaikat, ruháikat ugyancsak kezelték - szól a tájékoztató, amely még megjegyzi: a két japán nem jelent veszélyt a környezetére.
   
Az AQSIQ ugyancsak pénteken jelentette be, hogy a normálistól eltérő sugárzást mértek egy kínai kikötőben egy japán teherhajón. Azt nem közölték pontosan, hogy magán a hajón vagy a rakományán észlelték a szennyezettséget.
   
A Mitsuki O.S.K. Lines hajója az Egyesült Államokból indult és Tokió érintésével érkezett a Fucsien (Fujian) tartományi Hsziamenbe (Xiamen) kedden reggel. A szakhatóság egy nappal korábban szólította fel a helyi állomásokat, hogy fokozzák a Japánból érkező élelmiszerek ellenőrzését. A Hszinhua hírügynökség jelentése szerint további intézkedésig a hajó még a kikötőben horgonyoz.

 


   
A kínai nukleáris biztonsági felügyelet csütörtökön bejelentette, hogy Kínát további három napig nem éri el a japán atomerőműnél keletkezett radioaktív szennyeződés, így egyelőre nincs veszélyben a kínai környezet és a Kínában élők egészsége.


Tokió: teljesen biztonságosak a kikötők


Japán legnagyobb kikötői "teljesen biztonságosak", mindegyik működik, nincs sugárveszély sehol - közölte a japán közlekedési minisztérium pénteken. A minisztérium közleményével a sugárfertőzéstől való félelmet próbálta meg eloszlatni, miután legalább két nagy német hajózási társaság már elkerüli a Tokiói-öböl kikötőit, amelyek a megrongálódott Fukusima-1 atomerőmű közelében vannak. Ha más társaságok is követik ezek példáját, akkor az újabb fennakadást okozhat a nemzetközi kereskedelemben.
   
Az erőműtől 240 kilométerrel délre fekvő Tokióban a háttérsugárzás szintje csütörtök este alatta volt annak, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) még normálisnak tekint - közölte a minisztérium, hangsúlyozva, hogy időben és pontosan tájékoztatnak minden eseményről.

 


   
A WHO, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és az ENSZ szakosított szervezete, a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet egyaránt arról tájékoztatott, hogy a japán tengeri kikötők jelentősen nem rongálódtak meg, így működhetnek tovább.
   
Bár a március 11-i földrengés által sújtott térségben mind a tizenöt nagy kikötő megrongálódott a szökőár következtében, a kikötői infrastruktúrában keletkezett károk jóval kisebbnek bizonyultak a feltételezettnél. A helyreállítási és újjáépítési munkálatok mindenhol megkezdődtek.
   
Jelentősen visszaesett a tokiói repülőtér nemzetközi utasforgalma. A bevándorlási hivatal statisztikája szerint március 11. és 22. között mintegy 60 százalékkal csökkent a Narita repülőtérre érkező külföldiek száma. Ez idő alatt 20 ezerre növekedett a Japánból menekülő külföldiek száma.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!