A világ legnehezebb versenye

2024.11.10. 15:46

Földkerülés: elrajtolt a mezőny a veszprémi Weöres Szabolccsal

Elrajtolt a földkerülő vitorlásverseny Franciaországból. A Les Sables d’Olonne kikötőjéből induló földkerülés magyar résztvevője a veszprémi Weöres Szabolcs.

Kovács Erika

A földkerülés magyar résztvevővel indult el. Weöres Szabolcs mögött komoly munka áll, sikerült teljesítenie a rendkívül nehéz, négyéves kvalifikációt, így Fa Nándor után második magyar hajósként lehet ott a világ legnehezebbnek tartott versenyén.

Földkerülés résztvevője a veszprémi Weöres Szabolcs
Földkerülés résztvevője a veszprémi Weöres Szabolcs  
Fotó: családi 

Teljesítményének értékét növeli, hogy tengerrel nem rendelkező ország versenyzőjeként harcolta ki a részvétel jogát. – Komoly eredménycélok nélkül indulok, a célba érés már önmagában szép eredmény lenne, mondta a vasárnapi rajt előtt Weöres Szabolcs. Hozzátette, szeretné magából és a hajóból kihozni a maximumot. Azt mondta, agilis, sportos vitorlázást vár magától. Hajója, a New Europe készen áll a rajtra, becsomagoltak mindent, amire a következő 100 napban szüksége lehet: tartalék alkatrészeket, szerszámokat, gyógyszereket, ruházatot, ágyneműt és élelmiszert, főleg sterilizált és liofilizált ételeket, de visz magával magyar szalámit és ropit is.  

A földkerülés előtt komoly kvalifikációt teljesített 

A magyar sportember a földkerülés előtt 14 959 mérföldes eredménnyel teljesítette a kvalifikációt, és ezzel a 32.-ként biztosította helyét az indulók között. Többek között első magyarként teljesítette a Route du Rhum (A rum útja) versenyt, a nagy óceáni viadalok közül részt vett a Rolex Fastnet Race-en és a Transat Jacques Vabre versenyen, majd idén júniusban a New York–Vendée 3500 mérföldes menettel zárta a sort. A sikeres kvalifikáció végén Weöres Szabolcs még elvégezte az IMOCA osztály biztonsági tanfolyamát és a földkerüléshez szükséges orvosi kurzust. 

A tizedik Vendée Globe-on indulók fele tudományos együttműködésben is közreműködik. Weöres Szabolcs az Argo program keretében egy mérőbóját enged majd szabadon a Déli-óceánban, amellyel fontos adatokat gyűjthetnek a kutatók az óceán állapotáról. A vitorlázás Everestjének is nevezett Vendée Globe a világ legnehezebbnek számító sportversenye, amelyen a résztvevőknek egyedül, külső segítség és kikötés nélkül kell körbehajózniuk a bolygót. A különleges és embert próbáló megmérettetésnek eddig csak francia győztese volt, legutóbb, 2021-ben Yannick Bestaven – aki ezúttal is ott lesz a rajtnál – 80 nap 6 óra 15 perc 47 másodperces idővel nyert, míg az utolsó hajós 116 nap alatt ért körbe.

A földkerülőn a versenycsúcsot egy francia tartja 

A versenycsúcsot a szintén francia Armel Le Cléach tartja 74 nap 3 óra 35 perc 46 másodperccel. Fa Nándor az 1992/93-as Vendée Globe-on legjobb nem franciaként az ötödik, 2016/17-ben pedig a nyolcadik helyen végzett. A mostani mezőnyben – amelyben hat női résztvevő is lesz – 26 francia vitorlázó található, de indul angol, olasz, német, svájci, japán és kínai hajós is. A 40 versenyző azonban nem egyenlő esélyekkel vág neki a mintegy 45 ezer kilométeres távnak, mivel jelentős különbségek mutatkoznak az újonnan épült és régebbi hajók technikai képességei között. 

Weöres Szabolcs Fa Nándor nyomdokaiba lépve második magyarként indulhat a Vendée Globe-on. Terve megvalósításában a Mol – Új Európa Alapítvány, a Szerencsejáték Zrt., az MVM, a GreenGo és az MBH Bank is segíti. Az úton a versenyzők 60 lábas (18 méter) vitorlásukkal megkerülik a Jóreménység-fokot, majd Ausztrália mellett elhajózva következik a Horn-fok, és Dél-Amerikát elhagyva térnek vissza Franciaországba. A versenyt élőben a Vendée Globe és Weöres Szabolcs oldalán lehet követni.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában