2024.02.23. 12:00
Zirc anno és most – újrafotóztuk archív képek helyszíneit, és olvasóinkat is erre biztatjuk (galéria)
Újrafotóztuk archív, Zircen készült fényképek helyszíneit. Zömük az 50-es és a 70-es évekből származik, de akad köztük 1932-es is. Néhányon alig látható változás a mostani helyzethez képest, többön sok felfedezhető. Arra biztatjuk olvasóinkat, a családi albumok fotói alapján készítsenek hasonló ,,ilyen volt, ilyen lett" képpárokat és küldjék el azokat lapunknak a [email protected] címre.
1., Az Alkotmány és a Köztársaság utca kereszteződése Zircen
Az 1958-ban készült felvételen egy régi Skoda-modell fedezhető fel és még látszik a sarkon a népbolt, aminek a helyén társasház épült. A másik oldalon viszont akkor még üres volt az a terület, ahol most a Coop-áruház épülete áll.
2., A zirci bazilika belülről
Az 1978-ban készült fotón a szószéken túl épp egy keresztelő zajlik. A templombelső azóta megváltozott, hiszen az 1990-es években itt is felújításokat, átalakításokat végeztek, de már akkor is szép volt, most is csodálatra érdemes a zirci Nagyboldogasszony bazilika.
3., A zirci bakancsososzlop
Zircen, a Bakony fővárosában is van nulla-kilométerkő, akárcsak Budapesten. Bakancsososzlopnak nevezik, ez a Magas-Bakony túraútvonalainak kiindulópontja. A Rákóczi-téren található, most kissé eldugva, növényekkel körülültetve. Már egy kissé kopottabb, mint régen volt.
4., A zirci apátság templomának tornyai csaknem szemből, a Rákóczi térről
Az 1959-es fotón a népbolt is látszik, és van rajta egy "utánfutós" lovaskocsi. Felfedeztünk rajta egy keresztben kifeszített vásznat is, amin a felirat első szava az hogy "Éljen". Talán egy bányászünnep kapcsán rakták ki. Az 1964-es fotón jobban láthatóak a templom melletti úgynevezett bányászházak, és az, hogy az utca apátság felőli oldalán visszavágták a fákat.
5., Az esztergári kereszteződés Zircen
Ha Zirc központjából indulunk el Győr felé, akkor az apátság mellett haladunk el először, majd balra kell fordulnunk. Ha itt egyenesen megyünk tovább, akkor Nagyesztergárra jutunk el. Ezt a részt hívják ma Tesco-kanyarnak is, a 82-es út egykori derékszögű kereszteződése helyett a főutat itt ívessé alakították. A fotókon látható rész most egy zsákutcácska, parkoló. Itt van a Cuha-patak feletti híd és az arborétum egyik kapuja. A korabeli felvételeken sáros úton halad egy budapesti platós autó, egy lovaskocsi és egy biciklis. Mostani képünkön egy manapság jellemzőbb jármű, egy terepjáró látható.
6., "Stoppos" a Zircről a dudari bányába vezető vágányoknál
Zirc északról készült látképe most a fák, a növények miatt másképp mutat a vasúti sínek mellől, de így is kivehetők a fotón a város jelképének számító templomtornyok. Most nem állt senki a vágányok mellett, de az egykor ott járt férfi persze nyilván nem stoppos és kimondottan szép jellegzetes bőrtáskája.
7., A zirci apátság főbejárata
A mostani ajándékbolt ajtajának csak a boltíve volt meg 1970-ben, viszont most is van itt egy pad a turistáknak. Még érdekesebb az 1959-ben készült fotó, amin a kapu melletti oszlopok felirataiból kiderül, mi minden működött az apátság épületeiben. Itt volt a Földművelésügyi Szövetkezetek Járási Központja, a tájmúzeum, a Zirc Járási Kiegészítő Parancsnokság és a mentőállomás. A műemlékkönyvtár akkor már az Országos Széchényi Könyvtárhoz tartozott és Regulyról volt elnevezve. Jellemző, hogy a díszudvar bejáratánál akkor is egy a templomot csodáló fényképezőgépes turista állt.
8., Az apátság látképe a Széchenyi utca felől
Változás, hogy az arborétumnak a Gobelin-terem mellett 1966 óta nyitottak egy átjárót az apátság díszudvaráról. Az újrafotózáskor a templomtornyok és a Vörös-torony látványát nagyrészt fák ágai takarták el. A közvilágítás lámpájának magas oszlopára reklámtáblák kerültek. A régi fotón pedig látszik, hogy akkoriban épült az arborétum kerítése és az szintén megfigyelhető, hogy a manapság hatvan felé járók születésekor milyen ruhák voltak divatban.
9., A zirci apátság díszudvara, épületei
A régi képekből az szűrhető le, hogy a felújításokkal szépen sikerült megőrizni az eredetihez hasonló kinézetet. Az 1932-es fotón a lovas fogaton urak ülnek, a hajtó pedig díszes ruhát visel, zsinóros kabátot, szalagos kalapot. A háttérben apácák vezetnek egy gyerekcsoportot.
,,Ilyen volt, ilyen lett"
Fotók: Rimányi Zita/Napló