2 órája
Szőlőlopás: megrengette az ágazatot a füredi borász esete
Szőlőlopás történt Gyukli Krisztián balatonfüredi borásznál. Az egész magyar borászati ágazat képviselőit kedvezőtlenül érintette a szőlőlopás.
Fotó: pexels.com/illusztráció
A szőlőlopás előtt értetlenül állnak a borászok, szőlészek.
Gyukli Krisztián 30 mázsa töppedt olaszrizlingjét vitték el a balatonfüredi ültetvényről. Becslése szerint ezzel hárommilliós kárt okoztak neki, mely a hozzájuk hasonló kis családi borászatoknak nagy kárt jelent. Van kötelező biztosítása az érintett területre is, de a biztosító lopás esetén nem fizet. Két éve is ellopták a szőlőjét, ezért azt tervezi, kamerákat szerel fel.
A szőlőlopást be kell jelenteni
– Tizenöt napon belül kell jelezni a lopást az illetékes hegybírónak, ezt mondta Baloghné Király Mónika, a Balatonfüred–szőlősi Hegyközség elnöke, ahol a füredi borász is tag. Erről még nincs tudomása, mert nem telt el a 15 nap. Hozzátette, a szüretről is tájékoztatást kell adniuk a borászoknak, szőlészeknek november végéig. Az elnök nem talált szavakat a történtekre. Utalt rá, az említett borászatnál az is közrejátszhatott az újabb lopásban, hogy ott értékes bioszőlőfajtákat nevelnek, amiről a borász gyakran posztol is közösségi oldalán.
A szőlőlopás megdöbbentette a badacsonyi borászt is
Varga Pétert, egy badacsonyi és egri borászat tulajdonosát mélyen megdöbbentette a füredi történet. Sajnos ilyen világot élünk, elérte a szőlészetet is az, mely más területeken már régebb óta jellemző, vélekedett. Megjegyezte, az eset az egész magyar borásztársadalmat kedvezőtlenül érintette. Arról is beszélt, hogy ekkora mennyiséget bizonyosan nem rászoruló vagy rászorultak vittek el, és egy kisebb borászatban már fel tudják dolgozni. A szőlőből feltehetően bor készül, amit a feketepiacon tudnak eladni, ugyanis minden liter bor eredetét, származási helyét igazolni kell.
Koczor Kálmánt, a Balatonvin Borlovagrend Egyesület elnök-nagymesterét nagy szomorúsággal töltötték el a történtek. Azt nem érti, hogy egy forgalmas út mentén senkinek semmi nem tűnt fel. Több borász arról beszélt, hogy szüret idején megszokott a mozgás az ültetvényeken, és nem tartják számon azt, kinél kik járkálnak. Kiemelték, ezentúl sokkal jobban kell figyelni egymás ültetvényeire.
Lopnak a Nivegy-völgyben is
Megkérdeztünk a Nivegy-völgyi borászokat is, ahol Benedek Szilveszter hegyközségi elmondta, náluk is lopták a szőlőt, de több területről nagyjából 40 mázsát. Megtudtuk, főként az idegenforgalmi utak mentén jellemzőek ezek az esetek.
A rendőrség újabb megkeresésünkre közölte, a füredi ügyben büntetőeljárást indítottak lopás miatt ismereten tettes ellen. A kérdésre, hogy történtek-e hasonló esetek korábban, és azok felderítése milyen eredménnyel járt, a mostani nyomozás érdeke miatt nem kívántak válaszolni.