Leáll a viharjelzés

2024.10.31. 19:26

Viharos időszakot zárunk, de nem annyira, mint tavaly

Véget ér a tavi viharjelzési szezon, amely április 1-jétől október 31-ig tart a Balatonon, a Velencei-tónál, illetve a Tisza-tavon – közölte a HungaroMet, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság.

Balaton, viharjelzŽs t‡bla 2003. 07.10. Fot—: Mizik Marcel

Az idei szezonban a viharjelzéssel lefedett idő az előző évinél kevesebb volt, míg az első- és másodfokú viharjelzések fenntartási ideje a Balatonnál a szezon teljes időtartamának 33,7–36,6 százalékát tette ki (a három medencében összesen 5405 óra), a Velencei-tónál ez az érték 20,5 százalék, 1055 óra volt. A másodfokú viharjelzés ideje a Balatonnál a teljes időszak mintegy 12 százalékát, a Velencei-tónál 3,5 százalékát tette ki.
Első- és másodfokú viharjelzésre legrövidebb ideig a Tisza-tónál volt szükség, mindösszesen 732 órára, ami az eddigi legalacsonyabb érték.
A Balaton körül 31 fényjelző működött a szezonban, ezek a tó három medencéjében egymástól függetlenül működnek, és az adott terület időjárási körülményeihez igazodva jeleznek. A Velencei-tónál négy, míg a Tisza-tónál öt fényjelző lámpaegység van.
A viharjelzők mellett az OKF évek óta üzemelteti az ingyenesen elérhető TAVIHAR nevű mobil alkalmazást, amelyen jól követhetők az ország legnagyobb tavain érvényes aktuális viharjelzések, amelyek folyamatosan frissülve elérhetők a katasztrófavédelem weboldalán is - közölte a Magyar Nemzet. 

Balatoni helyzetkép

A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vízirendészeti rendőrőrsein 31 szolgálati kisgéphajóval csaknem ember látott el szolgálatot a vízen, a folyamatos vízirendészeti jelenlét a nyár teljes időszakában biztosított volt.
Elsősorban a fürdőeszközöket használók, a szörfösök, vitorlázók, elektromos hajtású vízíjárművel közlekedők körében volt szükség rendőri intézkedésre, mentésre, ami betudható a hirtelen kialakuló időjárási változásoknak.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai a viharjelzési szezonban 212 esetben összesen 406 fürdőzőt vagy vízi közlekedőt mentettek ki a vízből, ami kissé magasabb az elmúlt tíz év átlagánál. Idén április 1. és október 31. között 12 ember fulladt a Balatonba, halálos kimenetelű vízi közlekedési baleset egy történt.

A Balaton számos vízi rendezvénynek adott otthont, a vízirendészet pedig folyamatosan kapta a viharjelzők állapotáról az információt. A nagyobb vitorlásversenyek, illetve tömegrendezvények meteorológiai biztosítása a HungaroMet Siófoki Viharjelző Obszervatóriumából történt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában