2023.08.07. 20:00
Japán és magyar kultúra sikeres fúziója
Néma Júlia képzőművész, porcelán- és kerámiatervező Folyékony Föld című kiállítását nyitották meg a Művészetek Háza Dubniczay-palotában augusztus 5-én. A eseményre ellátogatott Masato Otaka Japán magyarországi nagykövete, egyben a kiállítás egyik, s Tillmann József Attila filozófus, esztéta, egyetemi tanár, a tárlat másik megnyitója.
Fotó: Benkő Péter
Masato Otaka elmondta, Veszprém az az egyik magyar város, ahol a legtöbbet járt személyesen, ezért különösen örül a kiállítás megrendezésének, mely szorosabbá fonja a két ország kapcsolatát. Szólt Néma Júlia 2005-ös, első Japánban tett látogatásáról, aki ekkor ismerkedett meg a kerámiáról való japán gondolkodásmóddal. – Jelentős hatást gyakorolt ez munkájára, az odakint szerzett tapasztalatait felhasználva a japán és magyar kerámia egyfajta fúzióját hozta létre. Nem hagyományos japán kerámiákat készít, hanem lényegüket átvéve természetes módon építi azt be munkájába – mondta el a nagykövet.
Tillmann József Attila filozófus, esszéista beszédében gyerekkora színemlékeiről, kifejezetten a Pannon-síkság színeiről beszélt, s hangsúlyozta Néma Júlia geográfiai adottságok ismeretében végzett kutató-gyűjtögető tevékenységét. Behatóan szólt a kerámiakészítés kezdeteiről a világban, rámutatva, meglepő a műtárgyak elsődlegessége a használati tárgyakhoz képest, melynek okai a múltban gyökereznek, a különféle ellátási láncok nélküli világban, ahol kevésbé volt szükség cserépedényekre, hiszen például a húst, a magvakat kövön is lehetett sütni.
Brányi Mária azt emelte ki, hogy legmerészebb álmaikban sem gondolták, hogy a Dubniczay-palota kiállítótere előtt olyan sikeres jövő áll, mint amit ma tapasztalunk. Ez a kiállítás sem előzmények nélküli, a város gazdag kulturális hagyományaihoz, elődeink itt hagyott értékeihez mindannyian hozzáteszünk, hogy a sikeres kulturális programok létrejöjjenek. – Ez ugyan Veszprém kiállítása – mondta, – de nem csak a vármegyeszékhely, hanem az egész térség nevében mondok köszönetet azért az élményért, amit ad. Már a Vass Gyűjtemény megtanított bennünket mai szemmel látni a minimalista, magas színvonalú gyűjteményt, s az arra jellemző formavilág köszön itt vissza egyszerű geometrikus formákban, természetközeli színvilágban, mely mindannyiunk számára kedves – foglalta össze az alpolgármester.
Japán és magyar kultúra sikeres fúziója
Fotók: Benkő PéterAz alkotó, Néma Júlia a Magyar Formatervezési Díj és a Ferenczy Noémi díj birtokosa. Munkásságát a művészet, a dizájn és a kézművesség egyedi összhangja jellemzi. Sok éve országszerte gyűjt természetes forrásokat, anyagot, földet, sziklákat, ásványokat egy fenntartható művészeti gyakorlat jegyében, egyedülálló eredményekkel. Kiállítása, mely a Veszprém-Balaton EKF 2023 projekt támogatásával jött létre, szeptember 10-ig lesz megtekinthető Veszprémben.