2023.07.29. 18:00
Bábel tornya és olasz életérzés Gyulakeszin
A Csigó Art Pont 2023 összművészeti, Kölcsönhatások, művészetek találkozása keresztül Európán című rendezvénysorozatában tárlatvezetések is szerepelnek idén. A Nyitott műtermek nemzetközi kitekintéssel című kortárs csoportos képzőművészeti kiálltás kapcsán G. Heller Zsuzsa szobrász-keramikusművész kalauzolta végig tárlata megnyitóján az érdeklődőket.
G. Heller Zsuzsa szobrász-keramikusművész kiállítása nyílt a Csigó Malomban Fotó: Tóth B. Zsuzsa
Az alkotó műveit közelebb hozva a szép számú közönséghez beszélt életútjáról és elmondta, hogy a porcelánnal foglalkozva sok kísérletet készített, ami az anyagot és a színezetet illeti, egyaránt. A faliképek, szobrok, különálló darabokból összeállított szobrok hazánkban és külföldön egyaránt nagy sikert arattak kiállításain.
- Erre a tárlatra a szobrászati anyagból kisebb plasztikákat hoztam, amelyek tanúskodnak arról, hogy néhány állandó téma foglalkoztat. Szeretem a tenger emlékeit, gyakran járunk Olaszországban, Liguriában, az ott látottak, a tengeri üledékek hatására különböző alakzatokat hozok létre. Azokat fogalmazom át különböző technikákkal – vallotta az alkotó, aki jól ismert, Bábel tornya című sorozatából egy türkiz darabot ugyancsak bemutat a Csigó Malomban. Beszélt arról is, hogy a kiállítás érdekessége annak nemzetközi volta, mivel a liguriai Villa Biener társaságot szintén meghívták a tárlatra, hiszen hasonló elképzelések vezetik az ott alkotókat, mint amit Bartunek Katalin a Csigó Malomban képvisel. G. Heller Zsuzsa bemutatta a Villa Biener tulajdonos házaspárja munkáit, beszélt a malomban most ugyancsak kiállító festőművészről, Török Juditról, a magyar származású tulajdonosról és párjáról, Carlo Maglitto szobrászművész, költőről, valamint a művésztelepről.
G. Heller Zsuzsa 1989-90 között Kassák Lajos-ösztöndíjas volt, 1992-93 között a Római Magyar Akadémia ösztöndíjasa. 1986-ban a IX. Országos Kerámia Biennálén, Pécsett elnyerte a Művészeti Alap különdíját, 1989-ben a Fiatal Iparművészek Stúdiója, éves kiállítás díját. 1972 és 1980 között használati edényeket készített, majd a 80-as évektől porcelánplasztikáin kollázstechnikát alkalmazott, geometrikus formákat ötvözött lágy, amorf elemekkel. 1988 óta porcelán és pirogránit alapanyagú plasztikai együttesekkel foglalkozik, így készült a Bábel Tornya-sorozat.