2020.03.12. 20:00
Sírpiknik a Veszprémi Petőfi Színházban – Premier helyett házi összpróba
Ivan Menchell Sírpiknik című komédiáját Szilágyi Tibor rendezésében próbálta a Veszprémi Petőfi Színház. A szerdán kihirdetett veszélyhelyzet miatt pénteken nem bemutatót, hanem házi összpróbát tartanak.
20200311 Veszprém Ivan Menchell: Sírpiknik című komédiájának előadása a Petőfi Színházban szereplők: Varga Szilvia (zöld felső), Igó Éva (bunda, fekete felső), Módri Györgyi (barna felső), Rancsó Dezső Fotó Penovác Károly PK Veszprém Megyei Napló
Fotó: Penovác Károly/Napló
A Sírpiknik műfaja szerint vígjáték, de elszorul a torok, kicsordul a könny. Szórakoztató darab, miközben a legmélyebb érzéseket mutatja be. A történet szerint három barátnő elveszítette a férjét. Mindenki a maga módján éli meg a gyászt, de hetente egy alkalommal közösen járnak ki a temetőbe, ezt elnevezték sírpiknek. Vérbő tragikomikus történet. Bárhol könnyen megbillen a bejáratott élethazugságok egyensúlya, s kivillan a magány, az esendőség, a halálfélelem, amit sírva-nevetve elfed a szeretet- és szerelemvágy.
Ivan Menchell komédiáját Parti Nagy Lajos fordította magyarra, az előadást Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész rendezte. Az öt szerepben Módri Györgyi, Varga Szilvia, Igó Éva kiváló művész, Rancsó Dezső és Dér Mária látható.
Sírpiknik a Petőfi Színházban
A Veszprém Petőfi Színház tájékoztatása szerint a veszélyhelyzet értelmében a péntekre tervezett Petőfi bérletes bemutatót és az azt követő előadásokat a veszélyhelyzet feloldásáig nem tudják megtartani, házi összpróba azonban lesz.
Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművészt, az előadás rendezőjét kérdeztük a színdarabról
A Sírpiknik egy tragikomédia. Vannak humorra utaló jelek a műben, de ez nem azt jelenti, hogy ne lenne komoly. Nagyon jó darab, amit Parti Nagy Lajos nagyszerűen fordított, magyarított. Örök problémát feszeget az előadás, állítja a rendező. Kortól függetlenül tragédia, ha valaki elveszíti a társát, de ha ez meglett korban történik, ötven, hat év feletti nőkkel, még nagyobb sorscsapás. A három barátnő különböző ideje veszítette el a férjét, összeköti őket a fájdalom és a barátság. Csak a darab közben derül ki, melyikőjük hogyan élt a férjével. A társ nélküliség tragikus helyzet. Mindenki a maga módján éli meg a gyászt, de hetente egy alkalommal közösen járnak ki a temetőbe, ezt elnevezték sírpiknek.
- A vágy nem öregszik, hallottam fiatal koromban Lukács Margit színművésztől. Gyönyörű nő volt, Parti Nagy Lajos utólagos engedelmével ezt a mondatot beraktam a darabba. A gondolat ebben a darabban is jelen van. Talán Lucille-ben lobog legjobban a vágy, ő a legkihívóbb. Ida a fodrásznő, akinek a temetőn kívül állandó találkozási helyszíne a lakása és a fodrászüzlet, teljesen normálisan kezeli ezt a helyzetet. Doris a másik kettőhöz képest nem tud szabadulni a gyásztól. Az egyetlen férfiszereplő Sam, akivel a temetőben találkoznak a nők és kiderül, hogy korábbról ismerik egymást. Lucille és Ida vetélytársként küzdenek a férfiért és menet közben jön még egy fiatal nő (Mildren), aki belekerül ebbe a hármasba.
A darab nagyszerű lehetőséget nyújt a három özvegyet játszó színésznőnek. Szilágyi Tibor rendezőként még nem dolgozott együtt sem Igó Évával, sem Rancsó Dezsővel, Módri Györgyivel, Dér Máriával többször, Varga Szilviával soproni igazgatása alatt.
- A próbákon mindig elmondtam, hogy én ugyanolyan színész vagyok, mint ők. Rendezőként sok előadást létrehoztam már, egy tükröt tartok eléjük. Büszke vagyok arra, hogy a Nemzeti Színházban, ahol rendezni kezdtem, olyan színészek is elfogadtak, mint Agárdy Gábor, Kállai Ferenc. Bizakodva nézek a jövőbe. Remélem, a közönség visszagazolja, hogy érdemes volt elvégezni a munkát.
Szilágyi Tibor sokat dolgozik, több színházban játszik, rendez. A veszprémi színház különösen kedves számára; évek óta jelen van a társulatban, igazgatóváltásoktól függetlenül. Budapesten a Karinthy Színházban lép fel, Schisgal Második nekifutás című darabjában, amit neki fordítottak huszonegy éve, az előadást ő rendezte. Sopronban tavaly Ibsen Ha mi holtak feltámadunk című darabjában szerepelt, idén pedig Márai A gyertyák csonkig égnek című regényének alapján készült Parázs című színpadi játékban, Szélyes Ferenc marosvásárhelyi színésszel együtt. Éjjel-nappal úton van. Kötődik Veszprém megyéhez, Balatonkenesén van nyaralója, immár huszonegyedik éve. A következő évadra szóló felkérések még maradjanak titokban, kéri.
Valószínűleg jön Veszprémben játszani, Zalaegerszegre rendezni. A bőség zavarával küzd, állítja.