2019.12.11. 11:00
Az apeva versformát népszerűsítették Pápán
Vár / rád az / apeva! / Alkotni jó / alkotni öröm – ehhez hasonló ötsoros, tizenöt szótagos rövid verseket, illetve a műfaj kialakulásáról, szabályairól hallhatott a városi könyvtár irodalmi estjének közönsége.
Fotó: Laskovics Márió/Napló
Az apeva versformát népszerűsítő irodalmi estet, író-olvasó találkozót tartottak múlt hétfőn a Jókai Mór Városi Könyvtárban. A műfaj megteremtőjével, Szimeonov Todor könyvkiadó, filozófus, íróval Varga Árpád tanár, költő beszélgetett.
Az apeva cím nélküli műfaj, mely azonnal felismerhető ötsoros, piramis alakú formájáról. Az elsőtől kezdve mindig eggyel több, összesen tizenöt szótag áll a sorokban. Tartalmi megkötések nincsenek, jó, ha szép, mély, szellemes gondolat az apeva, ami egyszerre játékos lehetőség, nyelvi kihívás, másrészt igazi remekművek alkotására is alkalmas, mondta el a műfaj formai alapszabályairól a bolgár származású Szimeonov Todor, aki az ELTE matematika szakon végzett tanulmányait követően, 1975-től telepedett le Budapesten, 1989 óta magyar állampolgár.
– Az elmúlt húsz évben rendszeresen írtam haikukat, amiről azt olvastam, a világ legrövidebb versformája a tizenhét szótaggal. 2016-ban kitaláltam, hogy létrehozok rövidebbet. Sokat töprengtem rajta, hogy mi az a minimum, ami még versnek nevezhető. Végül apevának neveztem el – idézte fel.
Varga Árpádnak márciusban jelent meg az első, Kétszáz apeva című kötete. Már tervben vannak a továbbiak. Mint mondta, gyerekként kedvelte meg az irodalmat, tizenegy éves kora óta farag rímeket, jól szerepelt a fogalmazási és szövegértési versenyeken.
– Sajnos már elvesztettem a szüleimet, a rossz élmények hatására ragadok tollat. Mondhatni terápia számomra az írás, elsősorban a lírában alkotok, de próbálkoztam publicisztikával is. 2017 elején pályázati felhívásban ismerkedtem meg az új műfajjal, majd az Ünnepi Könyvhéten a kiötlőjével. Kezdő költők számára nagyon hasznos lehet az egyelőre gyerekcipőben járó versforma kötöttsége – jegyezte meg Varga Árpád.
Az est során szavalattal közreműködött Szelencsik Ádám, a Munkácsy Mihály Általános Iskola diákja. A felolvasás, dedikálás után a közönség legjobb apevaírói könyvjutalomban részesültek.