9 órája
Ehető és mérgező gombák, kísérteties a hasonlóság – Fotókon mutatjuk, milyen apróságokon múlik az élet
A tavaszias ősz kedvezett a vadgombát kedvelőknek idén, százával szedhettek óriási példányokat az elmúlt hetekben. Ám minden gombafaj gyorsan nőtt mostanában, ehető és mérgező gombák egyaránt és sokszor úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás. Mutatunk erre pár példát, mert a túlbecsült gombaismeretből adódó önhittségen, akár egy hibán emberélet múlhat – erre figyelmeztet egy friss tragédia is.
Idén tízszer annyi gombamérgezés volt októberben, mint máskor. Ehhez valószínűleg az is hozzájárult, hogy tavaly a szárazság miatt az őszi gombaszezonban sokkal kevesebb vadgombát lehetett találni, mint a mostani évben. Ám így sem történhetett volna meg az ipolyvecei eset. Májátültetésre vár ugyanis egy asszony Ipolyvecén, mert gyilkos galócát evett, amit házalótól vett meg. Ebből pár falat elég ahhoz, hogy tönkretegye a májat. Ezért most újra felhívjuk arra a figyelmet, hogy milyen apró, árnyalatnyi különbségek vannak ehető és mérgező gombák között. Győri Krisztina gombaszakellenőr segít ebben.
Ehető és mérgező gombák – az apró különbségek sajnos szinte minden évben szedik áldozataikat
Lezárhatnánk azzal a témát, hogy környékünkön a legbiztonságosabbak a csoportos bakonyi gombatúrák, mert azokat gombaszakellenőr vezeti és a túra végén minden gombát átnéz, amit a kirándulók haza akarnak vinni, meg akarnak enni. Ez igaz is, ez a legjobb megoldás, ám sokan azt gondolják, elég a családjukban generációról generációra átadott tudás, hogy a biztosan ehet gombákat felismerjék. Szakértőnk segítségével elbizonytalanítjuk őket e téren. De nem mondjuk, hogy mondjanak le a vadgombák élvezetéről, a gigavargánya, az őzlábgomba, az óriáspöfeteg nagyon finom, és a gombaszedés a természetjárás miatt eleve egészséges. S mostanában kezdődik a laskagomba, a rizikék, a galambgombák, a tinóruk, a pereszkék szezonja. Csak fogyasztás előtt kell a gombaszakellenőri vizsgálat.
A gombaismeret tévútjai – A fotózás, a házalás veszélyei
Szakképzett gombaszakellenőr fotó alapján nem vállalja a gombavizsgálatot, mert árnyalatnyi különbség is számíthat a felismerésnél, egy olyan részlet, redőzöttség, egyéb külső jel, ami elkerülheti a figyelmét vagy nem is látszik a képen. Fotó alapján a gombameghatározás tilos.
A vadon szedett gomba árusításához pedig több engedély kell. Először is gyűjtési engedély. Továbbá gombaszakellenőri vizsgálat, az árusítani kívánt gombákat a szakellenőr egyesével átnézi és az ehetőkhöz egy napra vonatkozó árusítási engedélyt ad ki.
Ehető és mérgező gombák – Három életbevágó szabály
- Vadon szedett gombát csak akkor szabad elfogyasztani, ha azt gombaszakellenőr átvizsgálta.
- A vadgombát egy napon belül fel kell dolgozni és meg kell enni, ha a tartósítást választjuk, azt is egy napon belül el kell kezdeni.
- Attól, hogy egy gomba ehető fajhoz tartozik, még gondot okozhat az elfogyasztása. Számít a frissessége, az állapota. Gyorsan romló élelmiszer ugyanis, és lehet kukacos, penészes, öreg. Gombáknál utóbbit a nem hozzáértők nem veszik észre.
Vigyázat! Változatos megjelenésű a gyilkos
Győri Krisztina gombaszakellenőr elmondta, hogy a gyilkos galóca rendkívül változatos megjelenésű gomba. Általában zöldes a kalapja, de lehet sárgás, barnás vagy homokszínű is, olykor hófehér. Mindig van gallérja, de azt a szél leszakíthatja. Mindig van bocskora, de azt a szedéskor sokan leszakítják és ezt nem veszik észre. Édeskés az illata, dióízű, de halált okozhat, akár egy példánya is.
Ha akár egy gyilkos galócát belerak valaki a kosarába a zöld színű galambgombák közé – legtöbbször ez szokott előfordulni – akkor a gombaszakellenőrnek azt kell kérnie, hogy a kosár teljes tartalmát dobja ki. A téli fülőkére pedig a fenyves sisakgomba hasonlít. Utóbbiból egy is halált okoz. S lila pereszkének nézhetünk, könnyen mérgező gombát.