Három generáción ível át a hagyomány

2019.07.08. 16:41

Anyáink öröksége – 80 éves a mencshelyi vert csipke

A mencshelyi csipke Veszprém megyében egyedülállóként fennmaradó, élő hagyomány, amit 80 éve teremtettek meg.

Molnár Sándor

Fotó: Molnár Sándor/Napló

Az évforduló alkalmából ünnepséget tartottak a településen. A kultúrotthonban „Anyáink öröksége” címmel nyílt csipke kiállítás, majd emléktáblát avattak Gazdag Károlyné Isó Lujza tiszteletére.

Fotó: Molnár Sándor/Napló

A jeles évfordulóra zsúfolásig megtelt a mencshelyi kultúrház. Az érdeklődők, valamint a jelen és a jövő csipkézői mellett a szervezők meghívták idős „csipkéző anyáikat” is, akik közül Gazdag Ernőné, Horváth Józsefné, Kuti Dezsőné és Molnár Lajosné személyes jelenlétével emelte az ünnepség fényét. Rauch Csaba polgármester köszöntőjében kiemelte, hogy a vert csipkét, ezt a csodálatos dolgot, meg kell őrizni a mai modern világban, mert a gépekkel előállított termékek soha nem lesznek olyanok, mint a kézzel készültek, amelyekben benne van az alkotók szíve, lelke, szeretete.

Fotó: Molnár Sándor/Napló

Vörösmarty Éva a Veszprém Megyei Önkormányzat alelnöke méltatta Balogh Ernőné Bertalan Katalin munkásságát, aki rendkívüli vezetőként, fáradtságot nem ismerve építi az Isó Margit által lefektetett alapokra a mencshelyi vert csipke készítésének mesterségét.

Fotó: Molnár Sándor/Napló

– Az ő és a Mencshelyi Csipkeverő Hagyományokat Ápoló Baráti Kör valamennyi tagjának munkája álljon példaként, káros szelektől meg nem rettenő, roppant kősziklaként, a megye és hazánk valamennyi lakosa előtt – fogalmazott az alelnök. Az ünnepségen S. Laczkovits Emőke néprajzkutató elevenítette föl a csipkézés történetét. Mint mondta, Mencshely azon ritka települések egyike, amely egyedülálló népművészeti hagyomány birtokosa, őrzője, továbbadója. A magyar nyelvterület népművészeti térképére Mencshely csipke kultúrájával írta fel nevét. Az egyedülálló művészeti örökség, az 1939-től készített vert csipke stílusa, gazdag minta kincse csak erre a településre jellemző.

Fotó: Molnár Sándor/Napló

A szervezők nevében Balogh Ernőné elmondta, hogy a jubileumi kiállítás egyik részét a hozzátartozóktól kapott hagyatékból állították össze. Egy másik falon a 20 éves évfordulóját ünneplő Mencshelyi Csipkeverő Hagyományokat Ápoló Baráti Kör munkáit csodálhatták meg az érdeklődők. A jövő képviseletében pedig az Örökségünk Csipkekör mutatkozott be, ahol tizenéves kislányok sajátítják el a csipkeverés tudományát. Érdekesség, hogy közülük Leitold Flórának és Nyúzó Biankának már a dédmamája is csipkézett, úgyhogy családjaikban már a harmadik generáció viszi tovább a csipkeverést.

Fotó: Molnár Sándor/Napló

Az ünnepség zárásaként emléktáblát avattak Gazdag Károlyné Isó Lujza tiszteletére, aki megtervezte a mencshelyi csipkét, megalkotta a motívum világát. Az emléktáblát Balogh Ernőné Bertalan Katalin csipkekészítő népi iparművész és Rauch Csaba polgármester leplezte le a múzeumnál.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában