2019.03.11. 16:00
A fellépők ízelítőt adtak a Kárpát-medence zenei kincseiből a pápai népdalesten
Kárpát-medencei népdalcsokorral, közös dalolással és tortával ünnepelte fennállásának tizenötödik évfordulóját a Rákóczi Szövetség helyi szervezete.
A Rákóczi Szövetség tizenöt éves helyi csoportját diákok köszöntötték népdalcsokorral Fotó:Laskovics Márió
Énekszóval a Kárpát-medence tájain címmel tartottak diákok – Bári Boglárka, Egyed Katalin, Gaál Csongor, Karáth Rebecka, Milus Lilla, Rácz Gáspár, Széles Renáta és Szelestei Kata – népdalestet és daltanulást a Rákóczi Szövetség helyi szervezete rendezésében a közelmúltban a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma dísztermében.
A hagyományőrző rendezvény a Rákóczi Szövetség helyi szervezete fennállásának tizenöt éves évfordulója megünneplésére is szolgált, az alkalomra készült tortát együtt fogyasztották el a tagok, a diákok és a résztvevők.
Goór Judit magyar–történelem szakos tanár, a Rákóczi Szövetség helyi csoportjának titkára elmondta, a pápai tagszervezet 2003-ban alakult. Profiljukba tartozik a magyar kultúra pártfogolása, valamint utazás, elsősorban a Kárpát-medence területén.
– Időnként távolabbra is utazunk, valamilyen magyar kulturális vagy történelmi vonatkozás után kutatva. Évente három, egy tavaszi, egy hosszabb nyári és egy őszi kirándulást szervezünk. Idén a majki kastélyt és Komárom-Esztergom megye egyéb nevezetességeit, Sopront és környékét, valamint Simontornyát és Ozorát látogatjuk meg. Ősszel Hamvas Béla emlékének adózunk kulturális, irodalmi műsorral – számolt be a titkár.
Mint megtudtuk, a tízéves évfordulón részletesen felidézték az eddigi eseményeiket, most viszont új programmal álltak elő. Néhány művészeti tagozatos diákot bíztak meg, hogy állítsanak össze műsort. Ötletük nyomán a résztvevők népdal formájában, vetített képek kíséretében utazhattak a Kárpát-medence különböző tájain. Goór Judit hozzátette, a tanulók néptáncon túli népdaltanulása nem iskolai keretek során, hanem önkéntesen, szabadidejükben történik.
A műsort rendező, felvidéki Milus Lilla 12. M osztályos diák elmondta, a jól ismert magyar énekek mellett a Kárpát-medence népeinek dalkincséből válogattak, így lengyel, szlovák és cigány népdalok is felcsendültek.