2018.10.02. 11:00
Interaktív kísérletekkel várták az érdeklődőket a „refiben”
A Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma idén is csatlakozott a Kutatók éjszakájához.
Somosi István fizikatanár vezetésével interaktív kísérleti bemutatókon is részt vehettek az érdeklődők
Fotó: Laskovics Márió/Napló
Pénteken a református gimnázium dísztermében Horváth Dezső akadémikus, professor emeritus, egyetemi magántanár a gravitációs hullámokról, majd Burján Bernadett exrefis egyetemi hallgató a klímaváltozásról és az energiaforradalomról tartott előadást.
– Horváth Dezső a Debreceni Egyetemen tanít részecskefizikát, 2010-ben ismerkedtem meg vele Genf mellett a CERN-ben (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet). Elő- adásait folyamatosan követem az interneten, és engedélyével fel is szoktam használni, amikor a tudományt népszerűsítő kurzust tartok. Még a tavasszal kértem fel, hogy mint vérbeli kutató beszéljen nekünk valami friss témáról – árulta el Fekete Pál Péter szervező tanár.
Horváth Dezső előadásában arról beszélt hallgatóságának, hogy a gravitációs hullámok felfedezése áttörést jelentett a csillagászatban.
– Két amerikai és egy olasz kísérlet során sikerült ténylegesen megfigyelni, hogy csillagrobbanásban keletkeznek az elemek, ugyanis észleltek egy gravitációs hullámot, egy térfodrozódást.
Természetesen Nobel-díj járt tavaly ezért. Amikor megváltozik a gravitáció, a tömegek eltűnnek, keletkeznek vagy odébb mennek, Einstein elmélete szerint ez azzal jár, hogy a térgörbületek megváltoznak, és ez vándorol fénysebességgel. Ezt hívjuk gravitációs hullámnak – mondta el a professzor. Horváth Dezső hozzátette, a Magyar CERN Bizottság tagjaként a CERN – száz méterrel a föld alatt lévő, 27 kilométer kerületű részecskegyorsító – egyik kísérletében is részt vesz. Burján Bernadett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem energetikai mérnök szakán tanul harmadik éve. Előadásában hazánk energiamixéről, energiatermeléséről szólt. Energiamixnek nevezzük az energiatermelésben a különböző forrásokból származó öszszesen felhasznált (vagy megtermelt) energia forrásainak az összegét. Mint mondta, többféle energiahordozóban kell gondolkoznunk, s ezekből kell villamos energiát előállítani.
A laborban azután interaktív kísérleti bemutatók, valamint fizika-kémia show várta az érdeklődőket.