2018.05.06. 08:00
Önkifejezés tánc által – A saját útját járja a pápai breakes
A breakdance legnagyobb varázsa a tánc általi önkifejezésben, a különböző figurák kigondolásában és megvalósításában, illetve a versenyek, összejövetelek hangulatában rejlik – vallja a pápai Gáncs Matyi, aki a magyar breaktáncosok egyre inkább fogyatkozó táborát erősíti.
Gáncs Matyi elmondta, a breakdance rendkívül összetett táncforma. Ahhoz, hogy valakiből kiemelkedő breakes legyen, nagyon sokat számít a testalkat, a hajlékonyság, a rugalmasság. Ugyanakkor hatalmas kitartásra, rengeteg gyakorlásra van szükség Fotó: BlackRainbow
A Don L művésznevű, a kenyerét biztonsági őrként kereső 34 esztendős fiatalember 2003 óta foglalkozik komolyabban a breakdance-szel, számára egyfajta életstílust jelent ez a mozgásforma, amit az egyik legösszetettebb, legnehezebb táncstílusként tartanak számon. Gáncs Matyi nemrég a Ganxsta Zolee és a Kartel felkérésére breakelt a népszerű zenekar legújabb albumának egyik budapesti lemezbemutató koncertjén. A pápai breakestől megtudtuk, az együttes régi-új tagja, Lory B felhívta még jóval a fellépés előtt, hogy vállalja-e a közreműködést azon, és jó lenne, ha vinne magával egy-két bboyt, azaz breaktáncost.
– Körülbelül nyolc évvel ezelőtt, amikor Lory szólóban zenélt és meglátogatott egy breakedzésen, szóba hozta, hogy táncolhatnék valamelyik koncertjén vagy videoklipjében. Ő mindig szívesen szerepeltett breakeseket a zenés kisfilmjeiben. Ennyi idő elteltével sem felejtett el engem, amiért hatalmas köszönettel tartozom neki, és most alakultak úgy a dolgok, hogy közreműködhettem a bulijukon. Bevallom, nem szoktam ilyen fellépéseket vállalni, de annyira jó érzés volt, hogy emlékezett arra, amit megbeszéltünk, rám gondolt ezzel kapcsolatban, így egyszerűen nem mondhattam nemet.
Két régebbi táncos jött velem a koncertre: Mosonmagyaróvárról a Bboy Sir művésznevű Vecsei Tamás, valamint a győri Bboy Rudi, alias Horváth Rudolf. Mindhárman két-két szólóbreaket adtunk elő, én alaptáncokat, míg a többiek akrobatikusabb elemeket mutattak be. A közös fellépésünk tükrében elmondhatom, az a nem mindennapi lazaság, amit a Ganxsta Zolee és a Kartel sugároz kifelé, egy cseppet sincs megjátszva, a zenekar tagjai rendkívül közvetlenek, életvidámak, nagyon jó fejek voltak velünk. Emellett az is biztos, hogy igencsak szeretik a jégkorongot és a focit, ugyanis három tévén három különböző meccset nézve hangolódtak a koncertre – emlékezet vissza mosolyogva Gáncs Matyi.
Mint mondta, hatalmas élményt jelentett a kiválóan sikerült élő koncert, nemcsak az, hogy breakelhetett egy már-már legendás együttes fellépésén, hanem az egész este felejthetetlen marad számára. Hozzáfűzte, külön örömet jelentett, hogy egy klasszikus Run–DMC-szám ütemét alapul vevő Kartel-dalra táncolhatott. Don L megjegyezte, amióta 2013-ban feloszlott a Dirty Place Crew nevű breakdance-csapata, egyedül gyakorol, edz, nem tartozik egyik egyesülethez sem, és nem erőlteti, hogy mindenáron fellépési lehetőséghez jusson. Úgy fogalmazott, a saját útját járja.
– Aki komolyan foglalkozik a breakdance-szel, annak ez összeolvad a teljes személyiségével, így tehát bátran nevezhető életformának. A break legnagyobb varázsa a tánc általi önkifejezésben, a különböző figurák kigondolásában és megvalósításában, illetve a versenyek, összejövetelek hangulatában rejlik. A breakdance rendkívül összetett táncforma. Ahhoz, hogy valakiből kiemelkedő breakes legyen, nagyon sokat számít a testalkat, a hajlékonyság, a rugalmasság. Ugyanakkor hatalmas kitartásra, rengeteg gyakorlásra, valamint magas fájdalomtűrő-képességre van szükség, mivel ez egy eléggé sérülésveszélyes tánc. Fontos, hogy a breakdance a táncról is szól, nem csak az erőelemekről, a szaltókról, a fejen való pörgésről! Az erőelemeket, a forgásokat, a beállásokat össze kell kötni a tánclépésekkel, és ütemre le kell követni a breakhez tartozó zenét. A jó breakesek mindezt összedolgozzák, sőt, megvan a saját egyéni stílusuk – mutatott rá a pápai breakes, aki a városban egyedüliként foglalkozik ezzel a táncstílussal.
Elmondása alapján a breakesek száma egyre inkább csökken Magyarországon. Szerinte ez leginkább arra vezethető vissza, hogy a mai fiatalok többségéből hiányzik a kitartás. – Pedig kitartás és akaraterő nélkül nemcsak a breakdance-ben, hanem az élet más területein sem lehet sikereket elérni – hangsúlyozta Gáncs Matyi.