Kincsek, anekdoták

2017.11.09. 08:00

Bensőséges irodalmi kávéházi Lyukasóra a galériában

Másodjára tartottak Lyukasóra- klubot a városban. Ez alkalommal a Vaszary Galéria volt az irodalmi kalandozás helyszíne.

Sági Ági

Másodjára tartottak Lyukasóra-klubot Füreden. Ezúttal a Vaszary Galéria volt az irodalmi kalandozás helyszínen Fotó: Mészáros István

Az állandó résztvevőkhöz – Lackfi János, Szabó T. Anna, Lator László és Várady Szabolcs költőkhöz – Tóbiás Krisztián költő, a Tempevölgy folyóirat főszerkesztője társult.

A klub a Lyukasóra című televíziós műsorból indult, melyet neves költő-műfordító-irodalomtörténészek – Mészöly Dezső, Gyurkovics Tibor, Lator László és Lukácsy Sándor – találtak ki és alapítottak 27 évvel ezelőtt. Később hozzájuk csatlakozott Várady Szabolcs és néhány ismert versrajongó színművész, például Kubik Anna, Ráckevei Anna és Mácsay Pál. Mészöly Dezső halála óta Lackfi János költő-író-műfordító a műsor moderátora, és több költő és színész is csatlakozott a Lyukasórához.

Másodjára tartottak Lyukasóra-klubot Füreden. Ezúttal a Vaszary Galéria volt az irodalmi kalandozás helyszínen Fotó: Mészáros István

Lackfi János szavaival élve a társaság hat éve kilépett a televíziós dobozból, és klubot alapítva élő Lyukasórákat rendeznek szerte az országban. Ezek során egymást és a nézőket kalauzolják a költészet izgalmas világába, olykor alig ismert területekre is tévedve. A találkozókra általában valamilyen tematika mentén a résztvevők két-három versidézettel érkeznek, melyeket felolvasnak, és ha szükséges, segítő, rávezető

ismeretekkel kiegészítenek. Feladat a vers szerzőjének vagy fordítójának megfejtése, amit rövid elemzés követ, kiegészítve a mű keletkezése mögötti ihlető esemény vagy személy: múzsa, jó barát, történelmi személy leírásával.

Az alapítók eredeti szándékát követve a szereplők csak holt költőtől hozhatnak verseket, vagy kevéssé ismert költők felfedezésre, méltatásra érdemes verseit olvashatják.

A költemények és a szerzők megidézésekor irodalomtörténeti kincsek, anekdoták, sőt személyes emlékek is előbukkannak. Lator László és Várady Szabolcs még jól ismerte Vas Istvánt, Illyés Gyulát, Weöres Sándort, Károly Amyt, Nemes Nagy Ágnest, Tamkó Sirató Károlyt, Áprily Lajost, Orbán Ottót, Kormos Istvánt, Szabó Magdát, Jékely Zoltánt, Pilinszky Jánost... A játékban sok emlék, anekdota, idézet, rövid műelemzés jön elő szellemes gondolatcseréket, elmélkedéseket, sziporkázó vitákat indítva. Ettől válik a költészeti fejtörő játék bensőséges irodalmi kávéházzá.

A játékba a nézők is aktívan bekapcsolódhatnak. Aki elsőként mondja meg az idézett vers szerzőjét, az szépirodalmi könyvajándékot kap.

Balatonfüreden a műsor témáját a Vaszary Galéria Gyermek a képzőművészetben című tárlata adta. Szóba kerültek a gyerekkori versélmények, gyerekeknek írott, vagy éppen gyerekekről szóló versek is. Az esten Szabó Lőrinc, Kassák Lajos, József Attila és más költők verseit olvasták, és az is kiderült, hogy mitől jó egy vers.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában