2022.01.11. 17:35
A homoki gyík kapta az Év hüllője címet
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya, folytatva a 2012-ben indult Év hüllője/Év kétéltűje programot, 2022-re az Alföldhöz kötődő homoki gyíkot választotta az év hüllőjének.
A fiatal egyedek bőrének mintázata hasonlít a felnőttekéhez, bár a zöld csík hiányzik a hátukról Forrás: MME / Sos Tibor
Bár ezen a téren a zöld gyík erős vetélytársnak mondható, a homoki gyík talán a legszebb, egzotikus színezetű gyíkfajunk – olvasható az MME közleményében. Az állat testhossza mindössze 6-8 centiméter, a farka viszont ennek a kétszeresét is elérheti.
A homoki gyík elsősorban délkelet-európai elterjedésű hüllő, a magyarországi populációi elszigetelődtek a fő elterjedési területtől: szigetszerűen az Alföld homokpusztagyepein fordul elő. A Pesti-síkságtól kezdve a Duna–Tisza közének szinte minden homokhátán megtalálható, ahol természetes gyepek fennmaradtak.
Nappal aktív. Jól bírja a magas hőmérsékletet, még a meleg nyári napokon is szinte egész nap a felszínen mozog. Apró gerinctelenekkel táplálkozik, melyeket portyázva keres meg. Amikor nem aktív, föld alatti üregekbe húzódik vissza. Az október végén kezdődő téli hibernációból március elején-közepén jön elő, a párzás áprilisban kezdődik. A nőstények 2-6 tojást raknak fűcsomók, zsombékok alá. A rendkívül apró termetű fiatalok július végétől kelnek ki.
Ezt a fajt csak a megmaradt élőhelyek tervszerű, átgondolt megőrzésével tarthatjuk meg nálunk.
A homoki gyík – mint minden hüllő és kétéltű – védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.