2014.03.06. 18:22
A veszprémi vízimolnárok emlékezete
Folytatódott a veszprémi vízimalmok életét és történetét bemutató sorozat a MNL Veszprém Megyei Levéltárában.
A már 3 éve futó nagysikerű előadássorozatba a BaBaKo (Bakony –Balaton Környezetvédelmi Oktatóközpont) is bekapcsolódott, amely keretében a veszprémi általános iskolások a hagyományos tavaszi vetélkedőben résztvevő csapataikkal képviselték az intézményüket. Az immár közös projektben a tanulók a nemrégiben átadott új oktatóteremben hallhatták Wöller István malomszakértő előadását.
A tanulók a nemrégiben átadott új oktatóteremben hallhatták Wöller István malomszakértő előadását (Fotó: Jákói Bernadett)
Interaktív bemutató segítségével érdekes epizódokat láthattak, hallhattak a diákok. Megtudhatták, hol őrölt búzát a legrégebbi vízimalom, mi volt a szerepe a turbináknak, s azt is könnyedén megjegyezték, mi a különbség az alul, felülcsapós vízimalomkerék működése között. A program második részébe már az Újtelepi Baráti Kör közönsége is bekapcsolódott. A Séd-völgy életét, az itt élők hétköznapjait és ünnepeit elevenítették fel a fórumra meghívott vendégek: Wöller István a pusztulásra ítélt malmok legjobb ismerője, szellemi és tárgyi emlékeik megmentője, Vencel Lőrinc egykori molnárinas, az Unger malom segédje, Buday Csaba, a Buday malom örököse, Éllő György, az Éllő molnárdinasztia tagja, aki egykori malmukat működőképessé tette, valamint Godzsa József, a Godzsa molnárcsalád utóda. Jelen volt Molnár Jenő a múzeum igazgatóhelyettese is, aki a Ring malomban élő molnár őseitől hallott történeteit osztotta meg a hallgatósággal. A fórumon az egykori vízimolnárok mindennapjairól, a malmok működéséről, szerkezetéről, lakóiról, berendezéséről is hallhatott a közönség.
Nagy sikert aratott Bontó László, a Levéltár munkatársának rövidfilmje, amelynek segítségével madártávlatból kaptunk ízelítőt a veszprémi malmok festői világáról..