2016.09.12. 12:40
A betörőket is elriaszthatja, de életet is menthet
Veszprém - Az otthonunkat nemcsak azért lehet szeretni, mert saját ízlésünk szerint berendezett, ahol kedves tárgyainkhoz emlékek kötnek, hanem mert biztonságban érezzük magunkat. Veszprémben sok idős embernek van jelzőkészüléke, ami elriasztja a betörőket, ugyanakkor segítséget hívhatnak, ha rosszul lesznek, akár az éjszaka közepén.
A megyeszékhelyen 11 évvel ezelőtt adták át a jelzőrendszert, ami házhoz menő segítségnyújtást jelent. Annak idején a Német Kisebbségi Önkormányzat pályázaton kapott Németországból hatmillió forintot az induláshoz, amiből elkészült az átjátszó-állomás, kialakították a diszpécserközpontot, s vásároltak több tucat jelzőkészüléket az egészségükben megrendült embereknek. Minden évben pályázik támogatásra a Veszprém Kistérség Többcélú Társulása Egyesített Szociális Intézménye, ugyanakkor anyagi segítséget nyújt a helyi önkormányzat is. A belvárosban található gondozási központ egyik irodájában napközben tart ügyeletet Némethné Szennyai Mária koordinátor, délutántól másnap reggelig öt kollégája váltja egymást a szolgálatban.
- Amikor beérkezik hozzánk a hívás, nem indulunk azonnal a helyszínre, hanem először telefonon érdeklődünk a gondozottunk egészségi állapota felől. Ha nem veszik fel a telefont, akkor csak a legrosszabb jöhet szóba, ilyenkor azonnal indulunk. Felkapjuk az elsősegélynyújtó táskánkat, az illető lakáskulcsát magunkhoz vesszük, és rohanunk. Az egyik taxitársasággal nagyon jó az együttműködésünk, kedvező tarifával szállítanak bennünket, ugyanakkor, ha kell, még segítenek is. Volt, hogy valakit vissza kellett tennünk az ágyra. Igen, ha elmarad a visszahívás, akkor akár súlyos bal-esetre is kell gondolnunk, hogy az idős embernek már ereje sincs a telefonhoz menni.
Némethné Szennyai Mária napközben tart ügyeletet. Ő szereli fel a készülékeket is az idős emberek otthonában. (Fotó: Mátételki András)
A múlt évben 68 éles riasztás futott be a diszpécserközpontba, ezenkívül 46 téves jelzés is volt: véletlenül nyomták meg a pánikgombot a hajlott korú emberek. Például úgy forgolódott éjszaka az ágyban, hogy ráfeküdt a gombra... Más mosogatás közben nyomta neki a konyhapultnak a készüléket hajnali háromkor. Nos, ezzel még nem lenne semmi gond, ha hallanák az ügyeletes gondozónő telefonhívását. Mivel sokan rosszul hallanak, meglepetéssel fogadják a hölgyeket, akik lélekszakadva érkeznek hozzájuk.
Az emlékezetes esetek közé tartozik, amikor egy idős néni hajnali kettőkor jelentkezett be . Visszahívták, de hiába, nem vette fel a készüléket. Irány a lakása! A 85 éves hölgy ott ült az asztala mellett, s rengeteg papír között válogatott. Amikor megkérdezték tőle, hogy miért nem hívta vissza a központot, ártatlanul azt felelte, hogy kereste a leleteit, hátha az ügyeletes orvos is kijön... Mint kiderült, a néni nem volt rosz-szul, csak nagyon egyedül érezte magát, és szeretett beszélgetni. Némethné két órát társalgott vele, mert nem volt, akinek kiönthette a szívét.
- Nemegyszer találkozunk olyanokkal, akik rosszullétre hivatkozva hívnak ki bennünket, hogy aztán átbeszélhessék velünk a családi gondjaikat. Válnak a gyerekeik, drogozik az unoka, senki nem törődik vele. Megértjük őket, türelmesek vagyunk, de ezt a munkát másképpen nem is lehet csinálni.
Szabó Tamás a nyakba akasztható szerkezettel, amire neki már sokszor szüksége volt (Fotó: Mátételki András)
Régi tagnak számít az idősek klubjában Szabó Tamás, aki jó ideje a megyeszékhelyen albérletben él. A 62 éves férfinak négy évvel ezelőtt hunyt el a felesége, azóta magányosan él, amit csak nehezít a betegsége.
- Régóta epilepsziás vagyok, ezért nagyon örültem, amikor bekapcsolódhattam azok közé, akik a pánikgombbal bármikor segítséget hívhatnak az otthonukba. A rohamok hirtelen törnek rám. Hányingert érzek, elkezdek szédülni, majd fénycsíkokat látok magam előtt. No, akkor mielőbb el kell érnem a készüléket, különben nagy baj lehet. Volt úgy, hogy nem tudtam fogadni a gondozónők visszahívását, mert már ájultan feküdtem a földön. Máskor arra riadtam fel, hogy a mentők hajolnak fölém - újraélesztettek. Arra is volt példa, hogy a kórházi ágyon tértem magamhoz. A gondozónők és az egészségügyesek mindig megmentették az életemet!
Tamás elmondta, nemcsak azért szeret kora délutánig a klubban lenni, mert otthon túl magányos, hanem mert az őt is gondozó hölgyekkel jól elbeszélget, időnként kikéri a tanácsukat. Tündérek valamennyien! - teszi hozzá a mélyen barázdált arcú férfi, aki nagyon hálás a gondoskodásért.
Veszprém Kistérség Többcélú Társulás Egyesített Szociális Intézménye ez évben hatmillió forintból gazdálkodhat. Jelenleg 79 készüléket működtetnek, ami nem bővíthető, mert az anyagi keretből csak ennyire futja. Sok házaspár tart magánál ilyen technikai berendezést, családonként egyet. Egyikük jövedelméből kell fizetni a térítési díjat. Ami meglehetősen szerény összeg, ugyanis a magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek is csak maximum 50 forintot kell fizetniük naponta.