Árvíz

4 órája

A Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás – frissül

Az évtized árvize miatt a fővárosban és országszerte intenzív védelmi munkálatok zajlanak. Az árhullám elleni védekezés fejleményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

A megáradt Duna Mohácsnál 2024. szeptember 24-én

Forrás: MTI

Fotó: Kacsúr Tamás

Cikkünk frissül!

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a magyar katonák az árvízi védekezésben is helytálltak

A Magyar Honvédség elsődleges feladata hazánk fegyveres védelme. Katonáink azonban a vármegyei kéréseknek megfelelően segítséget nyújtottak a Duna és a Lajta mentén az árvízi veszélyhelyzet kezelésében is, hiszen a magyar katonákra minden körülmények között, így árvíz idején is lehet számítani – közölte a honvédelmi miniszter szerdán a Facebookon.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf a közösségi oldalára feltöltött videóban hangsúlyozta: az árvízi védekezés a gyakorlatban mutatta meg, mit jelent a „Szeretem, megvédem!” mottó.

„A Dunán 2013 óta nem tapasztalt mértékű árhullám elleni védekezésbe a hivatásos és szerződéses állomány mellett a területvédelmi tartalékos katonákat is bevontuk, köztük olyanokat is, akik a 2 hónapja meghirdetett toborzókampány hatására döntöttek úgy, hogy munkájuk vagy tanulmányaik folytatása mellett részt vállalnak hazánk biztonságának megőrzésében” – fogalmazott a honvédelmi miniszter.

Hangsúlyozta, hogy a katonák „állták a sarat a gáton”, mindvégig kiválóan, nyugodtan, példaértékűen végezték el a feladatokat.

Ott voltak a katonáink mindig a gáton időben, annyian és akkor, amikor szükség volt rájuk. Köszönöm az elöljáróiknak, köszönöm a hivatásosok fegyelmezett hozzáállását, és köszönöm a területvédelmi tartalékosok jelentkezését és szolgálatát!

 – mondta a miniszter.

Kiemelte: 

a honvédek a nap huszonnégy órájában kiválóan és fegyelmezetten teljesítettek szolgálatot számos településen.

Példaértékű kitartással összesen több mint 900 ezer homokzsákot töltöttek meg, gátat építettek és erősítettek, járőröztek, valamint többszáz szárazföldi technikai eszközt, köztük PTSZ-M lánctalpas kétéltű járműveket, valamint két helikoptert is bevetettek – sorolta.

Beszámolt arról is, hogy a Magyar Honvédség Szobon a lakosság szállításába is besegített: az árvíz által elzárt Kisorosziból egy beteget egy H145M, egy másikat egy H225M típusú helikopterrel szállítottak el, mielőbbi kórházi ellátásuk érdekében.

A feladat még nem ért véget, a Magyar Honvédség katonáira az árvíz levonulását követően is számíthatnak a magyar emberek – húzta alá Szalay-Bobrovniczky Kristóf, hozzátéve: a tetőzést követően a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandár alakulata árvízvédelmi utómunkálatokat végzett Neszmélyben, az MH Altiszti Akadémia honvédei pedig Dunabogdányban segítették az árhullám levonulása utáni munkalatokat.

„Ott voltunk mindenhol, ahol szükség volt ránk! Hivatásos és területvédelmi tartalékos katonáink kiválóan, nyugodtan, fegyelmezetten teljesítették szolgálatukat az árvíz ideje alatt” – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki megköszönte a településvezetők és a lakosság bizalmát is.

A békéhez erő kell, folytatjuk a munkát 

– mondta a miniszter.

Hamarosan visszakapják az autósok a Pesti alsó rakpartot

Ahogyan csökken a Duna vízszintje, úgy nő a munkások száma, akik a folyó teljes budapesti szakaszán takarítanak, hogy minél előbb járható legyen a Pesti alsó rakpart. Az évtized árvizének nyoma nem tűnik el magától, a sárga mellényt viselő munkások megállás nélkül dolgoznak, a rendkívüli helyzet miatt nem nyolc, hanem tizenkét órában. 

Munkagépekkel takarítják a Budai alsó rakpartot az FKF Nonprofit Zrt. munkatársai a Dunán levonuló árhullám után Budapesten 2024. szeptember 24-én
Fotó: Kocsis Zoltán / Forrás: MTI

A manuális munkavégzés mellett autókkal is mossák az utat, míg az iszap nagy részét igyekeznek visszakotorni a Duna medrébe. Egy-egy ilyen szakaszon több tucatnyian dolgoznak azon, hogy újra járható legyen a Pesti alsó rakpart, lehetőleg a teljes hosszában, de erre még néhány napot valószínűleg várni kell – számol be róla a Metropol.

OVF szóvivő: a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás

Bár az árhullám csúcsa kedd éjjel elhagyta az országot, és két hét után a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás, Baja és Mohács térségében továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség 

- közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője szerdán reggel a Kossuth rádióban.

Siklós Gabriella a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban azt mondta, ezeken a területeken a vízügyi szakemberek továbbra is 24 órás figyelő szolgálatot tartanak, és ahol kell, beavatkoznak: buzgárokat, szivárgásokat, csurgásokat szüntetnek meg.

A Duna felső szakaszán ugyanakkor megkezdődött a károk felmérése, és megindultak a helyreállítási munkák.

A térségből a védekezésben részt vett tiszai igazgatóságok több száz munkatársa indult haza, az öt dunai igazgatóság - amelyeknek a területeit az árhullám érintette - dolgozói a továbbiakban már el tudják látni a munkát: megnézik az állami töltésvonalakat, felmérik hol gyengült meg a töltés, hol keletkezett olyan kár, ahol be kell avatkozni - tette hozzá a szóvivő.

A több helyen felhalmozódott uszadékok eltávolításáról Siklós Gabriella kérdésre válaszolva azt mondta, ahol az önkormányzatok védekeztek, ott a helyhatóság feladata az uszadékok eltávolítása a vízből, az állami védekezési területekről pedig a vízügyesek távolítják fel az uszadékot.

Kitért arra is, hogy a mostani szélsőséges időjárási viszonyok között a vízügyi dolgozók folyamatosan figyelemmel kísérik a területeket, és készek arra, hogy bármikor beavatkozhassanak, ha szükséges.

Az árhullám apadásával megkezdődött a vízpótlás: a holtágak, csatornák feltöltése - közölte a vízügyi szóvivő.

Ez történt kedden:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában