Hírek

2016.01.29. 18:10

A barokk kisváros a díszvendég a megyebálon

Veszpém - Sümeg városa díszvendégként mutatkozik be az idei megyebálon, amelyet február 6-án rendeznek a Megyeházán.

Penk Tímea

A Napló kiadója, a Pannon Lapok Társasága és a megyei önkormányzat közös programján Sümegen és környékén tevékenykedő művészeti csoportok lépnek fel, illetve képzőművészek és kézművesek rendeznek kiállítást.

Sümeg régi arcát Kaszap István munkája mutatja be összeállításával. Sümeg mai megjelenéséről Vincze Péter emlékfotós készít anyagot, aki a helyszínen is készít képeket.

Sümeg Város Fúvószenekara Püspöki János vezetésével és Buzási Szabolcs énekével ígér kellemes perceket. Az 1934 óta fellépő zenekar jogutódjaként alakult meg az együttes a városi zeneiskolában 1994-ben. A fúvósok szép sikereket értek el szakmai találkozókon.

A Forgács Márta művészeti vezetésével működő Broadway Táncegyüttes Oláh Tamás koreográfiáját mutatja be a bálon több darabbal. A Balaton Kamarazenekar vonósnégyese Roman Mikola vezetésével lép fel.

A Népművészet Ifjú Mesterei is bemutatkoznak a bálon. Csík Tamás tüzikovács küldetésének érzi, hogy az értékes magyar népi kultúrából fakadó szellemiséget vigyázza, és élő népi mesterségével és tevékenységével ezt megmutassa, a mai kor embere számára élővé, kovácsoltvas tárgyaival, eszközeivel, alkotásaival pedig használhatóvá tegye. Csíkné Bardon Réka csuhéfonó és tojáspatkoló a népi kultúránkból sarjadó, csuhéból sodorható-fonható használati tárgyainak – elsősorban szatyrok, székek –, valamint üvegbekötéseinek, kosarainak elkészítését, tudásának továbbadását és mesterségéhez való elhivatottságát táplálja. Tojáspatkolóként pedig fontos feladatának tartja, hogy a magyar népművészeti motívumkincsből merítő alkotásaival vigyázza a patkolt tojás jó hírét.

Sümeg Város Fúvószenekara Püspöki János vezetésével és Buzási Szabolcs énekével ígér kellemes perceket
Fotó: Vincze Péter 

Oszkai Réka keramikus elsősorban egyedi, szecessziós hangulatú, figurális alkotásokat készít, művei főként a gyermekeivel közösen megálmodott tündérvilágot elevenítik meg, fénnyel, arannyal, csigavonalakkal, mély színekkel és virágokkal, manókkal és tündérekkel. Apáti Zoltán és Nádasi János szintén bemutatja alkotásait.

Kardos Róbert fafaragó bodorfai műhelyében a finoman megmunkált szilvamagtól a paraszti élet régi használati tárgyain keresztül a faragott ácsolatokig szinte minden készült már. Bölcsőtől kopjafáig követi végig az emberi lét minden mozzanatát, keze alatt életre kel és virágba borul a fa, díszítve környezetünket.

Ékszereket mutat be Rózsa Béla fémműves, formatervező, ötvös iparművész, vésnök, tanár, aki munkáival igyekszik érdekes határterületeket feszegetni és behozni a hazai ékszerek világába. Jelenleg a préseléssel készített érmek és azok ékszerben való felhasználása foglalkoztatja. Horváth Kovárczi Erika ékszereket, kendőket és albumokat mutat be a megyebálon.

Szántói Krisztián ötvös a tizennégy darabból álló Isten rabjai című sorozatát állítja ki, amely a megyebálon látható először. Inkább a hagyományos, manuális technikákat kedveli, közel áll hozzá a groteszk, ösztönös, expresszív látásmód. Rendszeresen illusztrál újságokat és gyermekkönyveket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!