2 órája
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott (fotók, videó)
Maratoni esten adott színvonalas ízelítőt az elmúlt 15 év repertoárjából a Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes a badacsonytomaji Egry József Művelődési Házban. A Múltidéző című, rendkívül gazdag jubileumi műsorban a táncegyüttes tagjai sokoldalúságról, precízségről, hagyománytiszteletről tettek tanúbizonyságot.
Gelencsérné Gyurka Henrietta, a Tördemic Néptáncegyüttes Egyesület elnöke köszöntőjében a táncegyüttes útjára tekintett vissza.
A táncegyüttes mérföldkövei
– 2009 novemberében Szabó Csaba művészeti vezető néhány táncos barátjával alapította meg az együttest, a próbák helyszínét a település néhai polgármestere, Wollmuth Péter biztosította. Az alapítók akkor még nem sejtették, hogy milyen nagy hatással lesznek sok gyermek, család és a régió településeire is. Hamar elkezdték az utánpótlás-nevelést, az együttes neve hívószóvá vált, a próbák professzionálissá, 2016-ban a Kukonyák csoport továbbjutott a Fölszállott a páva című tehetségkutató televíziós élő adásába. Mérföldkő volt az esemény, országos hírnevet szerzett az együttes, de a Barkócák csoportunk is ragyogó eredményeket ért el. Számos jelentős eseményen mérettünk meg, szerepeltünk sikerrel. 2019-ben a televíziós műsorba másodszor is bejutottak a gyerekek a Bakony és Balaton-felvidék táncos szokásaival, amelyeket addig senki nem állított színpadra. Ezzel névjegyünket letettük a néprajztudomány térképére, és tájegységünk táncait, szokásait másokkal is megismertettük. Abban az évben magyar rekorderek lettünk a Zöldágjárás bemutatásával, egyszerre 420 gyermek részvételével. 2022-ben a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség minősítőjén elnyertük a kiemelt minősítésű hagyományőrző néptáncegyüttes címet, az együttesből Szabó Csaba és Németh Eszter kapta meg a Fülöp Ferenc-díjat – mondta Gelencsérné Gyurka Henrietta.
Egyre nagyobb az utánpótlás
– Időközben új gyermek utánpótlás tánccsoportokat is létrehozott az együttes, tavaly óta óvodás csoportot is oktatunk. Fiatal felnőtt táncosaink hosszú ideje meghatározó szereplői a műsoroknak, fellépéseknek, fiatalos lendületük motiváció a fiatalabbak számára – mondta az elnök, és méltatta a szülők hozzáállását, valamint a néptánc jótékony hatásairól is szólt.
Kiemelte, a néptánc segíti a tanulási képesség fejlődését, a kötelességtudat, az időbeosztás előnyére válik a gyermeknek. Hozzátette, a néptánc segít abban is, hogy a táncos megismerje önmagát, tehetségét, vagy hiányosságait, miközben fejlődik a memória, a mozgáskoordináció.
Az együttes vezetője a tanítás, a fellépés, a koreográfiakészítés, a kutatás mellett népi iparművészként farag. Tavaly elhivatott munkájáért és kulturális tevékenységéért megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.
A cél átadni a megszerzett tudást
Az együttes fenntartója a Tördemic Néptáncegyüttes Egyesület, amely önkormányzati támogatások nélkül, pályázati forrásokból és fellépési díjakból tartja fenn magát. Az együttes mára megerősödött, átadja a jövő generációjának a megszerzett tudást, és megtanítja a legfontosabbat: a múlt gyökereiből táplálkozunk.
Hartai Béla, Badacsonytomaj polgármestere a hagyományok ápolásának fontosságát hangsúlyozta beszédében, míg Csonka Gergő, Badacsonytördemic polgármestere a település támogatásáról biztosította a Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes csoportjait.
A gálán a több mint 130 fellépő Nagypál Anett és Szabó Csaba koreográfiáit adta elő:
- bakonyi koreográfiákat
- eszközös táncokat
- kalotaszegi táncokat,
- Balaton-felvidéki táncokat
- vajdaszentiványi táncokat.
Felléptek az együttes csoportjai, a Csigere, a Kacamajkó csoport, a felnőtt és a senior táncosok. Maros-menti cigánytáncokkal rukkoltak elő és nyárádmagyarósi, magyarpalatkai, felcsíki ízelítőt adtak, mindezt élő zene mellett. Játszott Németh Dénes és zenekara, Császár Dominik és barátai, Kádár Ignác és Koncz Gergely. Az est vendége volt a sármelléki Tüskevár Táncegyüttes.
Az ünnep délutánján az óvodás csoport is fellépett, és megnyílt a táncegyüttes 15 évét bemutató kiállítás fényképekből, a pásztorkultúra emlékeivel, faragásokkal.