2 órája
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
A tapolcai Wass Albert Könyvtár adott otthont a Görbe a tükör című zenés programnak. A Karinthy Emlékestet N. Horváth Erzsébet író rendezte.
Amint N. Horváth Erzsébettől megtudtuk, a telt házas Karinthy irodalmi est folytatása volt az egy évvel ezelőtt útjára indított sorozatnak.
Karinthy-emlékest telt házzal
Akkor a magyar nyelv legnagyobb művészének, Kosztolányi Dezsőnek az Ikerajándékát hozták el a közönségnek a Főnix Színjátszó Egyesület tagjai. Most a legjobb barát, az örökös játszótárs érkezett velük.
- A legkomolyabb írónk, a szomorú szemű bohóc görbe tükrével együtt érkezett a színpadra. Nem véletlenül mondok színpadot, ugyanis egy XX. század eleji kávéház élettel, nyüzsgéssel teli belsejét varázsoltuk ide, ilyet még nem láthattunk a könyvtár falai között. Nagy öröm számomra, hogy ezt az újítást is tetszéssel fogadta a közönség. Nyáron a gyulakeszi Csigó Malom Art szalonját alakítottuk át lakásszínházzá, most egy olyan budapesti kávéház mindennapjait mutattuk meg, ahol a magyar irodalom nagyjai szinte az egész életüket töltötték. Nagyon találóan jegyezte meg Kosztolányi: "A kávéház a mi átriumunk". Karinthy Frigyesnek is a kávéház volt az élettere. Ott írta a több mint ötezer művét. Koruknak celebjeiként ott trollkodtak, játszottak Kosztolányival a publikum nagy örömére - mondta a rendező.
Amatőr színészek - profi játék
Az amatőr színészek profi módon idézték meg az író szerelmi életének tragikus és keserű, csalódott pillanatait. Mejlinger Anita a korán elvesztett első feleség, Judik Etel, Csehné Nagy Elvira a második asszony, Böhm Aranka alakját hozta közel a közönséghez. Nagyszerű alakítást nyújtott Az énekóra című kabaréjelenetben Kócs Ida és Pásztor Miklósné. Az író-rendező céljául tűzte ki, hogy Karinthy mély gondolatokat tartalmazó verseit, lírai monológjait, a művészsors bugyraiba bepillantást engedő vallomásait újszerű, versszínházi, dramatizált formában mutassa meg.
A kísérlet sikerült, a közönség nagy tapssal jutalmazta Grünceiszné Józsa Zsuzsanna, Tihanyi Zoltán, Bókkon Gyula, Hosszú Norbert, Cseh Gyula és Réwész Dávid szuggesztív, magával ragadó előadását.
- A szó elszáll, az írás megmarad. Karinthy nem lett volna Karinthy, ha ezt nem fordította volna meg: "a szó marad, az írás elszáll". Nem kell ahhoz lélekbúvárnak lenni, hogy ennek okát megfejtsük. A sikeres író éppen úgy, mint kamaszkorában, szorong. Elégedetlen önmagával, az írói teljesítményével. Ez szembenézésre késztette. Tükörbe nézett, de az a tükör görbének mutatta a világot. Ezért indult el egyik hőse, azaz önmaga, Wasserkopf az alma materbe, hogy visszakérje az iskolapénzt, mert nem tanult semmit, nem tanították meg semmire. A Visszakérem az iskolapénzt című kabaréjelenet óriási lehetőséget nyújtott a szereplőknek arra, hogy megmutassák humoros énjüket. A véletlen műve, de nagyot csattant, hogy a tanári kar minden tagja, Németh József kivételével, azaz Adorján Gézáné, Grünceiszné Józsa Zsuzsanna, Bókkon Gyula és Cseh Gyula a való világban is pedagógusok. Jól hozta a karaktert az iskolaszolga szerepében Bakos Nándor - hangsúlyozta a rendező.
N. Horváth Erzsébet hozzátette, Réwész Dávid Wasserkopfként is meg mutatta, mennyire természetes közege a színpad. Az örök üzenetet hordozó jelenet nem véletlenül aratott fergeteges sikert. Román Iván a jeleneteket összekötő hegedűjátékával, a kávéházak varázslatos hangulatát felerősítő énekével, zongorajátékával ejtette ámulatba a dzsesszre is fogékony hallgatóságot.
- Néhány ecsetvonást ígértem az irodalmi est címében. Bízom benne, hogy az általunk megfestett képpel Karinthy Frigyes is elégedett lenne. Azt a felnőttet mutattuk be, aki, mint, ahogy ő is állította, örök kamasz maradt. Amint Freud vallotta: "A gyermek a felnőtt atyja". Nos, ez Karinthynál ezerszeresen igaz. Irigyeljük? Vagy elnézően mosolyogjunk rajta? Én a jó értelemben vett irigység mellett döntöttem - fogalmazott N. Horváth Erzsébet.
Megjegyezte: nem létezik annál csodálatosabb látásmód, ahogy a kamasz szemléli a világot. A rácsodálkozás mindig új örömével, a mélységek és magasságok közötti átjárás képességével, a fájdalom és szenvedély máskor soha meg nem tapasztalható intenzitásával megáldott, megvert, örök kamasz maradt Karinthy, aki ma is itt van, velünk. Gondolatainkban, emberségünkben.
- Segít harcolni a gondolatgyilkos szólamok lelki toxikológiája ellen. Művészi attitűdje ritka, követendő példa. Mindent megkérdőjelez és ezzel óvatossá tesz bennünket is minden hazugsággal, demagógiával szemben. Mert ő az, aki ha nem is kérdezik, akkor is felel - mondta zárásként N. Horváth Erzsébet.
A darabban
- Wasserkopf szerepét Réwész Dávid
- az iskolaigazgatót Bókkon Gyula játszotta.
A tanárok szerepében - Cseh Gyula,
- Németh József,
- Adorján Gézáné,
- Grünceiszné Józsa Zsuzsanna játszott.
Az iskolaszolga Bakos Nándor volt.