2024.02.23. 14:00
Életekben, lelkekben végbevitt pusztításra emlékeztek (galéria)
A Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet (szervezet) és az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért Alapítvány megemlékezést tartott a kommunista diktatúrák időszakában a várbörtönben (jelenleg a Veszprémi Törvényszék épülete) raboskodott, kivégzett politikai elítélteknek állított emléktáblánál február 23-án. Pintér Kornél, a szervezet országos elnöke külön köszöntötte az egykori meghurcoltak közül jelen lévő Mayer Ferenc Sándort és Surik Kálmánt.
Köszöntőjében Némethné Szent-Gáli Edit Katalin, a Veszprémi Törvényszék elnöke elmondta, a helyszín környékén most is a jövőnek szóló átalakítások, fejlesztések zajlanak. – Mi azonban megállunk, csendben fejet hajtva azok előtt, akik egykor politikai okokból itt raboskodtak, koncepciós eljárások áldozatai voltak. Megtisztelő, hogy a törvényszék képviseletében munkatársaimmal idén sokadszor részesei lehetünk a felemelő eseménynek, hozzájárulhatunk az áldozatok által kiérdemelt erkölcsi elégtételhez.
Porga Gyula polgármester emlékbeszédében felhívta a figyelmet, hogy 1947-ben Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet hatóság jogtalanul letartóztatta, majd a Szovjetunióba hurcolták. Ennek emlékére nyilvánította az országgyűlés február 25-ét a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapjává. – Amikor az elnyomó rendszer ismert és ismeretlen hazai áldozataira emlékezünk, nem feledkezhetünk meg a világszerte meghurcoltakról, megsemmisítettekről, akiknek száma elérte a száz milliót. Ám az ideológia valódi áldozatainak száma nem fejezhető ki, mert semmit nem mond a lelkekben, emberi kapcsolatokban végbe vitt pusztításokról. Nem feledhetjük Brusznyai Árpádot és az 1956 után kivégzetteket, de a forradalom hozott csak reményt, hogy változtathatunk sorsukon. Mi, Veszprémiek Brusznyai örököseinek tartjuk magunkat, idegenkedünk a kommunista ideológia, módszer minden megnyilvánulásától, érkezzen keletről, nyugatról – mondta. Majd a veszprémi áldozatokra emlékezve köszönetet mondott a szervezetnek, hogy méltó módon őrzik hőseink emlékét.
Majd főtisztelendő Szabó János, a Veszprémi Főegyházmegye gazdasági helynöke mondott beszédet és imát az áldozatok lelki üdvéért. – Döbbenten gondoljuk végig, hogy egyes embercsoportok milyen gyakran választják az igaz, a jó, a szép és a szent szolgálata helyett a sötétség erőit, velük lépve szövetségre a hatalom megszerzéséért. Fájdalommal idézzük fel a vérrel festett vörös terror áldozatainak emlékét, fejet hajtva akaratuk előtt, mellyel szembe szálltak a hatalommal, vérüket, életüket áldozva – emlékeztetett, majd az Úr irgalmába ajánlotta azokat, akik kínkeserves szenvedésükkel, halálukkal némán kiáltják a világba a dermesztő igazságot: minden, ami istentelen, arról előbb-utóbb kiderül, hogy embertelen is – mondta.
A megemlékezés koszorúzásokkal folytatódott, kegyeletüket a megjelent szervezetek, intézmények, szövetségek képviselői rótták le az emléktáblánál. Az ünnepség zenei szolgálatát Vesztergán Miklós tárogatóművész nyújtotta.
Életekben, lelkekben végbevitt pusztításra emlékeztek
Fotók: Nagy Lajos/Napló