2024.01.22. 07:00
Örök érvényű fogalom a kultúra
Somogyi Győző Kossuth-díjas festőművész vallja, hogy örök érvényű fogalom a kultúra. A szó eredete, a kultusz földművelést jelent. Valójában a kultúra egy nép vagy népcsoport teljes életét és annak létformáját, minőségét jelenti.
Somogyi Győző szerint a mai ember a kultúrának általában csak fogyasztója és nem alkotója
Fotó: Tóth B. Zsuzsa / Napló
- Manapság mindent leszűkítve a magas művészetet értik a kultúra fogalma alatt. Festőművészetet, zenét például, holott a kulturáltság alapjai ott vannak, hogy köszönünk egymásnak, az a kultúra, ahogy alakítjuk a környezetünket, amilyen életformát alakítunk ki. Ha ilyen tágan nézzük, akkor a ma embere nem eszerint él. Most csak egyet emelek ki: az igénytelen tömegű műanyag ruhákat, amelyeket ma viselünk. Ha végignézünk az utcán, láthatjuk. Ezeket egy ősember nem vette volna fel, de még egy közép-afrikai bennszülött sem. Az igazi nagy kultúráknak csodálatos forma-kultúrájuk van. Beletartozik az élet, a viselet, az ének. A mai ember a kultúrának általában csak fogyasztója, és nem alkotója. Ma is azt kell kultúrának nevezni, ami a mai életforma, a nagyvárosi civilizáció, a reklámokkal, tévénézéssel, pénzkereséssel, autókkal együtt. A mai ember kulturális színvonala nagyon alacsony. Ezek vagyunk mi, ezen nagyon nehéz változtatni. De annak tudatában kell lenni, hogy ha elmegyünk egy színházba, vagy elolvasunk egy könyvet, az még nem kultúra, csak a kultúra fogyasztása. Ha megművelem a kiskertemet, ha magam éneklek, táncolok és alkotok valamit, akár kézimunkát, azt már kultúrának lehet nevezni. Régen minden asszony kötött, horgolt, hímzett, varrt. Ezt, a mindennapok életszínvonalának emelését kellene célba venni – mondta Somogyi Győző.
A festőművésszel műtermében beszélgettünk, ahol éppen Veszprém egyik korábbi polgármestere, Szeglethy György portréját fejezte be. Az alkotás eredeti fotográfia alapján készült és a vármegyeszékhely önkormányzati hivatalába kerül.