2023.04.23. 20:00
Japán kulturális értékei jelennek meg a Művészetek Háza új kiállításán
A magyar és a japán kultúrát összekapcsoló művészek alkotásaiból nyílt kiállítás szombaton a Dubniczay-palotában.
Fotó: Nagy Lajos
Az élet körforgása című tárlat Révész Anna képzőművész és Tóth-Vásárhelyi Réka iparművész közös kiállítása. Otaka Masato, Japán magyarországi nagykövete megnyitójában kiemelte, a két alkotó hídként kapcsolja össze a japán és a magyar kultúrát. Hozzátette, Révész Anna festészete érzékeny és aprólékos, míg Tóth-Vásárhelyi Réka valamennyi alkotásán különbözik az arcok karaktere, ugyanis egy ecsetvonás is képes megváltoztatni a bábuk arckifejezését. Porga Gyula polgármester (Fidesz–KDNP) köszöntőjében kiemelte, az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programban megmutatják a térség és Magyarország kultúráját Európának, valamint a cím révén a Japán és Veszprém közötti kapcsolatot is tovább tudják erősíteni az EU–Japan Fest kulturális együttműködés keretében.
Révész Anna Japánban, Hida-Oszakában született (édesapja magyar), majd később Magyarországra költözött, és a Magyar Képzőművészeti Egyetemen diplomázott. A rendkívül finom technikával, gansai akvarellel készült képei elsősorban a „mudzsót”, a mulandóság gondolatkörét járják körül, amely szorosan kapcsolódik a japán esztétikához és a buddhizmushoz is. Képein fontos szerepet kap a természettel való harmónia, továbbá a növények és az állatok (például a nyúl és az őz), amelyek szakrális jelentéstartalommal is bírnak.
Az élet körforgása tárlat
Fotók: Nagy Lajos
Tóth-Vásárhelyi Réka iparművész Magyarországon, Ausztriában és Japánban végezte tanulmányait, ahol japán mesterektől sajátította el a kokeshi babák készítését. A kokeshi egy fából készült, kéz és láb nélküli, legtöbbször festett baba, amelynek teste hengeres formájú. Általában otthonokban dísztárgyként szolgálnak, de egyes legendák szerint védelmet adnak, gyógyító erővel is bírnak. Az alkotó 2011 óta több mint 5000 kokeshi babát készített, amelyekkel számos díjat nyert.
A tárlat a Sakura Projekt – amelynek megálmodója és főszervezője Morita Tomoko, a Japán Centrum Veszprém vezetője – keretében nyílt meg. A program japán kultúra megismertetését és népszerűsítését tűzte ki célul Veszprémben. Morita Tomoko elmondta, a projekt részeként tartottak egy japánról szóló előadást, márciusban sakura- (cseresznyevirág) és momiji- (japán juhar) fát ültettek el, valamint júniusban japánkertet hoznak létre Veszprém egyik belvárosi közterületén.
A kiállítás kurátora Dohnál Szonja, a Művészetek Háza igazgatóhelyettese. A tárlat május 21-ig látható.