1 órája
Csöngei horrortanya: nemzetközi összefogást sürget a kormánybiztos
A csöngei horrortanya néven elhíresült szaporítótelepről az állatok gyors kimentése a hatóságok és a civil szervezetek példás összefogásának köszönhetően valósult meg – mondta a veol.hu-nak Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos. Hozzátette, a csöngei szaporítótelep esete rávilágít a szaporítók elleni küzdelem fontosságára és a nemzetközi együttműködés szükségességére.
Fotó: PUMI Veszprémi Állatvédelmi Kompetencia Központ/Facebook
A csöngei horrortanyával kapcsolatos legfrissebb fejleményekről Ovádi Péter részletes tájékoztatást adott lapunknak. Az állatvédelmi kormánybiztos hangsúlyozta, a csöngei szaporítótelep kapcsán kialakult helyzet kiemelkedő példája annak, hogy milyen súlyos problémákkal kell szembenézni az állatkínzás és a szaporítók ellen folytatott küzdelem során.
– Csöngén egy előkészített akcióról volt szó, amit bejelentés alapján indítottunk el – kezdte lapunknak Ovádi Péter. – A civilek is nagyon fontos szerepet játszottak abban, hogy felfedtük a helyszínt. Egy pokol várta ott a mentésben részt vevő szervezeteket, hiszen az osztrák nő, aki egyébként Ausztriában el volt tiltva az állattartástól, Magyarországon folytatta a tevékenységét. A kutyák és az egyéb állatok szenvedtek.
A kormánybiztos hozzátette, ez az eset rávilágított arra is, hogy mennyire fontos a hatóságok, a civil szervezetek, az önkormányzatok és a katasztrófavédelem közötti szoros együttműködés. – Az ilyen helyzetek gyors és hatékony megoldása csak közös erőfeszítésekkel lehetséges. Az állatokat sikerült kimenteni, 198 kutya és egyéb állat került biztonságba – hangsúlyozta Ovádi Péter.
Csöngei szaporítótelep: bonyolultabb a helyzet, mint elsőre gondolták
A helyzet azonban sokkal bonyolultabbá vált, mint ahogyan azt előzetesen várták. – További problémát jelent, hogy a csöngei telep nem egyedüli. Győr-Moson-Sopron megyében is találtunk egy hasonló helyszínt, amelyről szintén közösen kell kimenteni az állatokat a civil szervezetekkel és a rendőrséggel – fűzte hozzá a kormánybiztos.
Ovádi Péter elmondta, hogy nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában nagy problémát jelent a szaporítók tevékenysége. – Sajnos nincsen olyan európai adatbázis, ahol a hatóságok hozzáférhetnének az olyan információkhoz, amelyek segítségével könnyebben kiszűrhetnék azokat a személyeket, akik el vannak tiltva az állattartástól más országokban. Az ilyen típusú bűncselekmények megelőzése érdekében tehát mindenképpen fontos a nemzetközi együttműködés erősítése – fogalmazott.
Ovádi Péter megjegyezte, a külföldi vásárlások és az onnan érkező kutyák esetében sokkal nagyobb körültekintéssel kellene eljárniuk a vásárlóknak. – Ez sajnos nem történik meg mindig, pedig alapvetően az is nagyon fontos, hogy a külföldről vásárolt kutyák milyen körülmények között élnek, mielőtt egy-egy ilyen tranzakció lezajlik – hangsúlyozta.
Ovádi Péter a helyzet megoldásával kapcsolatban mind a hatóságok, mind a civil szervezetek munkáját méltatta. – Nagyon köszönöm mindenki segítségét, és különösen azoknak a civil szervezeteknek, amelyek részt vettek a mentésben. Az összefogás eredményeként az állatok most már biztonságos helyen vannak, és bűnjelként kerültek a hatóságok elé. A rendőrség is folytatja a nyomozást, és reméljük, minél hamarabb elérhetjük, hogy a felelős személyek, még ha külföldi állampolgárok is, feleljenek a tetteikért – mondta az állatvédelmi kormánybiztos.
A csöngei eset hatékony kezelése és sikeres megoldása pozitív példa arra, hogy az állatvédelem területén valódi változásokat hozhat a hatóságok és a civil társadalom közötti szoros együttműködés. – Ez a sikeres akció is azt mutatja, hogy bár a problémák rendkívül súlyosak, az összefogás erejével képesek vagyunk segíteni az állatoknak, és felvenni a harcot az állatkínzók ellen. Reméljük, hogy a jövőben hasonló eredményeket érhetünk el a csapodi eset kapcsán is – zárta beszélgetésünket Ovádi Péter.
A csöngei szaporítótelepről kimentett kutyák közül négyet a PUMI Veszprémi Állatvédelmi Kompetencia Központ fogad majd be.
A mentésben részt vevők listája:
- Állatvédők Vasi Egyesülete, Szombathely
- Bodolai Ferenc Add a Mancsod Alapítvány
- Bogáncs Kutya- és Kisállatotthon Alapítvány, Esztergom
- Bogáncs Zalaegerszegi Állatvédő Egyesület
- Brit Pásztorkutya Fajtamentés
- DSZÁ Állatmentés
- Ebremény Kutyavédő Egyesület
- Elisabeth Menedék
- Noé Állatotthon Alapítvány
- Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
- PUMI Veszprémi Állatvédelmi Kompetencia Központ
- Rex Komáromi Állatvédő Egyesület
- Szimat Állatvédő Egyesület
- Szurkolók az Állatokért Alapítvány
- Szurkolók az Állatokért Gerecse és Környéke Alapítvány
- Ürömi Állatotthon
- PfotenZukunft Ungarn