2021.02.18. 07:00
Veszprém megyei csodák két kötetben
A megyei önkormányzat szerdán mutatta be a Veszprém megyei értékek című kiadvány kibővített kötetét.
Bemutatták a Veszprém megyei értékek című kiadvány kibővített kötetét. Vörösmarty Éva reményei szerint lesz harmadik kötet is
Fotó: Pesthy Márton/Napló
A kiadványt Vörösmarty Éva, a Veszprém Megyei Közgyűlés alelnöke ajánlotta a nagyközönségnek. A kötetsorozat a megye értékeit 2013-tól 2019- ig mutatja be.
A megyei értéktárbizottság azonnal megkezdte munkáját, miután az Országgyűlés 2012-ben megszavazta a hungarikumtörvényt, mely lehetővé tette, hogy szervezett keretek között megkezdődhessen az értékfeltáró és értékmegőrző munka, amire akkor 10 millió forintot kapott a megyei önkormányzat. Az összegből kialakították a megyei értéktár arculatát, és mások mellett az értékek népszerűsítéséhez szükséges eszköztár létrehozására is sor került mondta Vörösmarty Éva alelnök.
– Plakettek, dísztáblák, molinók és filmek készültek. Szakmai rendezvényeket szerveztünk, weboldalt készíttetünk – sorolta Vörösmarty Éva alelnök, aki hozzátette: a kiadványok közül a most bemutatott könyvcsomagnak az első kötete 2013-tól 2015-ig mutatja be a megye értékeit, míg a második rész 2015-től, 2019-ig tárja elénk „a csodákat”. A két kötetben összesen 82 értéket mutatnak be, míg a szerkesztés lezárása óta újabb nyolc érték került be a tárba.
A második kötet kiadását pályázati pénzből fedezték, és Vörösmarty Éva reményei szerint lesz harmadik kötet is.
– Az értéktárba azt vesszük fel, ami túlnő az értékkel bíró település határain, és megyei vonatkozással is bír. Fontos, hogy helyi és megyei érték között nincs rivalizálás, minden érték fontos. A különbség az, hogy hol töltik be funkciójukat.
A megyei közgyűlési alelnök mindezek mellett hangsúlyozta: értékeink és hagyományaink gazdagítják a helyi és megyei közösségeket, erősítik a megyei identitástudatot, illetve Veszprém megyét vonzóbbá teszik a turisták számára. A kiadványt nagyszerű képanyaggal illusztrálták, a bemutatott értékekről magyarul, angolul és németül is olvashatnak az érdeklődők. Az Ajka Kristály, a badacsonyi kéknyelű bor, a Kékkúti ásványvíz, a füredi Anna-bál mind mind érték, de van hungarikuma is a megyének, amely nem más, mint a herendi porcelán.
Baloghné Uracs Marianna, a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém megyei igazgatója annyit fűzött mindehhez, hogy a sok érték akkor válhat megyei értékké, ha annak széles társadalmi alapja van. Ők azzal tudnak segíteni, hogy minél több településen felhívják a figyelmet arra, mi az, amit értéknek tekinthetnek.
Papp Tamás, a Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Értéktár Bizottsága korábbi elnöke a múltbeli sikeres rendezvényeket sorolta fel, így a vetélkedőket, egri népszerűsítő túrájukat és a megyei értékünnepet.
A Veszprém megyei értékek című kiadvány 500 példányban készült, az érdeklődők a tervek szerint legkorábban a helyi könyvtárakban találkozhatnak majd vele. Mivel pályázati pénzből készült, nem értékesíthető a mű.