2020.09.28. 07:00
Péntek Imre két új kötetét mutatták be a Dubniczay-palotában
A szerző Megviselt papírmúzeum című kötete az Észak-Dunántúl közelmúltban bemutatott képzőművészeti kiállításairól ad áttekintést, míg a Csipetnyi ég címmel megjelent verseskötet három ciklust ölel fel.
20200922 Veszprém Péntek Imre költő Csipetnyi ég és Megviselt papírmúzeum című könyveinek bemutatója a Dubniczay-palotában Kilián László irodalmár és Péntek Imre költő Fotó Penovác Károly PK Veszprém Megyei Napló
Fotó: Penovác Károly/Napló
A József Attila-díjas szerzőt Kilián László író, a Művészetek Háza igazgatóhelyettese kérdezte.
Péntek Imre a képzőművészeti írásokat összegyűjtő kötete kapcsán arról beszélt, hiányzik a regionális jellegű gondolkodás a Dunántúlon: míg az 1960-as évektől 1990-ig rendszeresen megszervezték a térség amatőr és profi képzőművészeinek bemutatkozási lehetőséget biztosító seregszemléket, a rendszerváltozás óta csak próbálkozások voltak erre.
Mint mondta, a Balatonalmádiban tavaly Veszeli Lajos főszervezésével megtartott Új Dunántúli Tárlatban látja a folytatás lehetőségét. A megjelent kötet kapcsán – amelyben a kiállítások értékelése mellett képzőművészek egyéni teljesítményét is méltatja – a szerző arról beszélt, a művészetről írók egyik fontos feladata, hogy kiemeljék az alkotók közül a nagy, maradandó műveket létrehozó művészeket.
A Csipetnyi ég című verseskötetben az utóbbi öt évben írt költeményeit gyűjtötte össze Péntek Imre. A műveket gunyoros, groteszk hangütés jellemzi, közéleti témákkal is foglalkozik, és a versekben szürreális motívumok is megjelennek – ennek kapcsán arról beszélt a szerző, a szürrealista jegyek hol felerősödnek, hol elhalkulnak a pályáján, de akkor sikeresebbek ezek a versek, ha a szerző fantáziáját átitatja ez a gondolkodás.