2018.10.23. 07:00
Közös siker, közös ügy a Déva vár ’56- Filmfelvétel készült a Pannon Várszínház előadásáról
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából hozott létre színházi előadást két éve a Pannon Várszínház Tizenkettő és… címmel. Az előadásból tavasszal készült filmfelvétel, mely a Déva vár ’56 címet viseli.
Iker Bianka és Gönczi Jakab az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából a Pannon Várszínház által létrehozott Tizenkettő és… című előadásban, melyből Déva vár ’56 címmel készült filmfelvétel
Fotó: Pesthy Márton/Napló
Az egyik jelenetben két komikus figura jelenik meg a színen: Sztálin (Kádár Ignác) és Rákosi (Vári Bertalan), avagy egy szimbolikus orosz és egy szimbolikus magyar vezető. Táncolnak. Nem együtt, hanem külön-külön, mindenki a maga szája íze szerint, ám hamar kiderül, az orosz vezér a hagyományos magyar elemekben gazdag táncot nem igazán kedveli. Se baj. A magyar figura tanulékony, simulékony, gerinctelen és boldog, ha Sztálin úgy ítéli, valamely, az orosztól frissen ellesett, betanult mozdulata mégiscsak a vezér figyelmére érdemes. Jelenetváltás. A forradalmi hangulattól megszédült fiatalok az utcán gyülekeznek, lelkesednek, megrészegíti őket a szabadság lehetősége, a remény, a kilátástalan elnyomásból történő menekülés esélye. Géppuskaropogás. Fiatal emberi testek hullanak a földre. Az élet még villan egyet a szemükben, az utolsó lélegzetvétel még nem illant el ajkaikról egészen. Megdöbbent krónikásként, korabeli elbeszélők hangján szólal meg Kiss T. István, aki a forradalmárok tetemei közé lépve mesél arról a néhány reményteljes őszi napról, a megtorlásról, s mindarról, ami elmondhatatlan. Jelenetváltás. A meseszép, törékeny táncoslány (Iker Bianka), a meseszép, törékeny Magyarország, a meseszép, törékeny szabadság haja libben, szoknyája lebben, mint a nemzeti lobogó. A lányt, az országot, a szabadságot pörgetik, elkapják, szeretik, lelövik. Jelenetváltás.
Hasonlóan jelenetek egymásra simulásából épült fel a Pannon Várszínház 1956-os forradalom és szabadságharc témáját feldolgozó Tizenkettő és… című színházi előadása, illetve az abból készült filmfelvétel, mely az idei ünnepre készült el, Déva vár ’56 címmel. A színpadi kollázsról készült film célja, hogy az alkotás kulturális intézmények, iskolák, külföldi nagykövetségek révén a lehető legszélesebb körben elérhetővé váljon a közönség számára. A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Film- és Fotóművészeti Tagozata, illetve Buglya Sándor tagozatvezető kezdeményezésére, Szomjas György Kossuth-díjas filmrendező irányításával megörökített alkotás a Hangvilla színháztermében készült el idén tavasszal. A felvételben a Veszprém Televízió operatőrei működtek közre, a folyamatot Buglya Sándor vezető operatőr koordinálta. A Pannon Várszínház társulata által előadott színpadi kollázs szerkesztője, rendezője Vándorfi László, koreográfusa Krámer György és Vári Bertalan. A képi világ az MMA 1956–2016 című kiállításának anyagából, 13 képzőművész által megalkotott és Stefanovits Péter érdemes művész által szerkesztett plakátokból áll össze. A zenei anyagot a KEX együttes dalai szolgáltatták, a produkció irodalmi anyaga korabeli dokumentumokra, naplójegyzetekre (Illyés Gyula, Déry Tibor és mások) épül.
A Déva vár ’56 egy egészen különleges, lírai formája az 1956-os forradalomról és szabadságharcról történő megemlékezésnek. Az eredeti, 2016-ban, a forradalom hatvanadik évfordulójára készült Tizenkettő és… című színpadi kollázs címe utalt a forradalom tizenkettő és a megtorlás tizenharmadik napjára, a tizenkét tanítvány és Krisztus alakjára, valamint a tizenkét kőműves és Kőműves Kelemenné motívumára, akinek meg kellett halnia ahhoz, hogy Déva vára felépüljön.