2024.09.05. 07:00
Volkra Ottó-díjat vehetett át Gelencsér András, a Pannon Egyetem volt rektora
A veszprémi közgyűlés a Pannon Egyetemen végzett kimagasló szakmai, oktatói és intézményvezetői munkája, valamint több évtizedes tudományos tevékenysége elismeréseként Gelencsér András részére Volkra Ottó-díjat adományozott. Az elismerést szerdán a Pannon Egyetem tanévnyitó ünnepségén Porga Gyula polgármester és Abonyi János rektor adta át.
Gelencsér András 1990-ben szerezte meg okleveles vegyészmérnök diplomáját, és a Veszprémi Egyetemen kezdte meg akadémiai pályáját. 1990-től 1996-ig az egyetem analitikai kémia tanszékén tanársegédi munkakört töltött be, valamint 1995-ben szerzett PhD fokozatot a környezettudományok területén. 1996-ban került az MTA–VE Levegőkémiai Kutatócsoportjához, majd 2002-ben MTA-doktori címet szerzett. 2006-2007-ben a Pannon Egyetem Föld- és Környezettudományi Tanszékének vezetője, szintén 2006-tól a PE Mérnöki Kar gazdasági dékánhelyettese volt 2014-ig. A Pannon Egyetem Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskoláját vezette 2009-2010-ben. 2011 és 2015 között az egyetem gazdasági ügyekért felelős rektori biztosa, valamint 2014-2015-ben a mérnöki kar tudományos és stratégiai dékánhelyettese volt. Jelenleg is a Pannon Egyetem egyetemi tanára, 2015-től 2024-ig az intézmény rektora, az MTA–PE Levegőkémiai Kutatócsoport vezetője. 2019 óta a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja.
Szűkebb szakterülete a levegőkémia, ezen belül a légköri aeroszolrészecskék kutatása. Munkásságának kiemelkedő eredménye annak kimutatása, hogy a humuszt tartalmazó anyagok egy része vízben oldódó részecskéket alkot, így fontos szerepet játszik a felhőképződésben, és végső soron a víz körforgalmának és az éghajlatnak a szabályozásában.
Rektorsága idejére tehető a Pannon Egyetem tudományos és oktatási tevékenységének jelentős fejlődése, az egyetem harmadik missziós tevékenységének jelentős megerősödése, továbbá az intézmény előrelépése a hazai és nemzetközi rangsorokban. Szívügye a tudománynépszerűsítés. Az egyetem korábbi rektoraként és a Veszprémi Akadémiai Bizottság elnökeként fontosnak tartja a társadalmi érdeklődésre számot tartó témák tudományos igényű, széles szemléletű bemutatását.
Kiváló munkáját számos kitüntetéssel ismerték el. 2014-ben a levegőkémia területén elért kimagasló eredményeiért Magyar Érdemrend Tisztikereszt kitüntetést vehetett át. Tudományos munkásságáért 2016-ban Veszprém Megyei Prima Primissima Díjjal tüntették ki, illetve 2017-ben Akadémiai Díjban részesült.