Tegnap, 7:00
Homokzsák – Isteni diós süteményt mutatunk a békeidőkből (képgaléria, videó)
Gyorsan, könnyen, finomat – a Veol Bisztró ebben nyújt videós segítséget. Ezúttal Becz-Rábóczki Orsolya cukrász egy diós sütemény elkészítését mutatja be, ha mozdulatait követjük, egyáltalán nem bonyolult. A homokzsáknak ráadásul a Bakonyban története van. Nem is retró, inkább antik, igazi régi ízzel. Idősebbeknek pótolhatatlan nosztalgia, fiataloknak kihagyhatatlan élmény.
A Veol Bisztró egyszerűen tálalható mennyei ízeket ígér. Gasztrosorozatunkban nemrégiben Kakukkfű tanár úr, azaz Somogyi Tamás mesterszakács hamis pacalt főzött, majd tanítványa, Horváth Patrik árulta el, hogyan készül a tökös-mákos palacsinta. Becz-Rábóczki Orsolya cukrász, a Pápai Szakképzési Centrum Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégium oktatója pedig régi recept felhasználásával újra megsütötte az egykori híres Liget cukrászda ikonikus süteményét. A homokzsák egy diós sütemény, omlós tésztájába habos, diós töltelék kerül és szivar alakúra formázzák. Persze lehet mákos is a tölteléke, kerülhet bele feldarabolva mazsola, kandírozott narancshéj, aszalt szilva is. Őszies hangulatú, karácsonyra is kiváló, tésztáját előre el lehet készíteni, a sütés tíz perc, és a kész süti sokáig eláll. Gyorsan, könnyen, finomat – így is lehet.
Diós sütemény – A homokzsák hozzávalói
- 14 dekagramm liszt
- 14 dekagramm vaj
- 5 tojás szétválasztva
- 14 dekagramm porcukor
- 14 dekagramm reszelt dió
- citromhéj
- vaníliás cukor
- fahéj (elhagyható)
A homokzsák bakonyi története
Piedl András kávémérésének és cukrászdájának Zircen a Rákóczi téri zöldségesbódé helyét nézte ki. Az egykor híres Liget cukrászdában maga, felesége és sógornője dolgozott, és irányították a segítőket. Egyik gyermekét Valériának hívták, aki a felszolgálásban segített, és mivel annyira kedves volt, a gyerekek elnevezték Vanília néninek.
Főként régi családi receptek alapján sütöttek, az ulmi kenyér leírását például még bevándorló őseik hozták magukkal. Stefi sógornő pedig ismerte az akkoriban elegánsnak, divatosnak számító torták titkait, amelyeket Budapesten lesett el, ahol grófi családnál társalkodónőként alkalmazták. Így készülhetett Zircen például bécsi eredetű homokzsák, aminek jellegzetes szivar alakja és habos-diós tölteléke van. Szaloncukrot is árultak, saját készítésűt és habcsókokat dísznek a karácsonyfákra. A sors fintora, hogy Bandi bácsi az államosítás után vállalati alkalmazottként vezethette egykori műhelyét. Mindezt Cuhavölgyi Klára helytörténeti gyűjtéseiből tudjuk.
Linzerféle sütőpor nélkül
A homokzsák egy linzerféle, tésztájában nincs cukor és semmiféle lazító, sütőpor vagy ilyesmi. A tojássárgáktól lesz omlós, hasonlóképp, mint a hókifli. Ha vékonyra nyújtjuk, akkor készen a roppanóssága adja meg a jellegzetességét.
A lisztben először a vajat elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk az öt tojássárgáját és összegyúrjuk a tésztát. Hamar összeáll. Hűtőben több órát kell pihentetni, akár egy éjszakán át. Utána feldarabolhatjuk és golflabda nagyságú golyókat formázhatunk belőle. Oválisra kell kinyújtani sodrófával egy-egy tésztagolyót, mint a pozsonyi kifli készítésekor, akkor lehet rátenni csík formájában a tölteléket és óvatosan felgöngyölíteni a tésztát, a két végét összecsípve. Így csomagolhatjuk be a tölteléket. Így készül a szivarforma, amit hajtással lefelé tehetünk a sütőlapra.
Előmelegített sütőben, magas hőmérsékleten, 180-200 fokon 10 perc alatt megsül. Nem baj, ha a tészta zsírossága kicsit megjelenik a zsákocskák mellett. Akkor kész, ha ezt látjuk a barnásan aranyló színén és érezzük a tészta ropogósságát az ujjunkkal.
Isteni diós sütemény a békeidőkből
Fotók: Rimányi Zita/NaplóCsodás habos töltelék
A töltelék készítésekor a tojásfehérjéket kemény habbá verjük, habverővel. Géppel könnyebb. Közben, amikor már kicsit habos a fehérje, akkor adhatjuk hozzá a porcukrot. Amikor már kemény a hab, akkor kanalazzuk rá a diót, a citromhéjat és a vaníliás cukrot, s azokat csak laza mozdulatokkal keverjük hozzá. A töltelék tésztába adagolásakor lehet kanalat vagy habzsákot is használni.
A receptünkből 10-15 homokzsák készülhet. A töltelék csaknem fele így megmarad. Abból habzsákkal vagy kanállal kis kupacokat halmozhatunk a sütőpapírra és azokat külön kisüthetjük, mint a habcsókot. Akár a homokzsák mellé kerülhetnek ezek a kis díszek tálaláskor.
Veol Bisztrót nyitottunk
A bakonyiak erdőjárók, a receptrengetegben is eligazodnak. Hónapról hónapra, hétről hétre segítenek a régi ízeket a mai asztalokra tálalni. A Naplóval és internetes oldalával, a veol.hu-val együtt. Minden, ami helyi és ehető. Csak finoman. Jól kifőztük, felpörgetjük, rövid videókon bemutatjuk. Ha csatlakozna kedvenc receptjével sorozatunkhoz, aminek elkészítését is szívesen bemutatja, vagy javaslata van a Veol Bisztróval kapcsolatosan, akkor kérjük, hogy írjon a [email protected] e-mail-címre.