Maszkkal sokat tehetünk a járvány terjedésének lassításáért

A sebészi szájmaszk vagy textilből készült változatainak viselésével sokat tehetünk a koronavírus-járvány terjedésének lassításáért.

Marton Attila

Forrás: Pixabay.com

A legfontosabb szabály most a távolságtartás, vagyis, hogy nem hagyjuk el otthonunkat, és minimalizáljuk a személyes találkozók számát – mondta el Medgyaszai Melinda mikrobiológus. Abban az esetben, ha mégis kimozdulunk, hasznos lehet a maszk, mert így a beszélgetéssel, köhögéssel és tüsszentéssel szóródó cseppek annak felszínére kerülnek, nem pedig az arcbőrre vagy közvetlenül a nyálkahártyákra.

Medgyaszai Melinda mikrobiológus úgy vélte, a legmagasabb szintű védettséget jelentő FFP3 – a rövidítés a Filtering Face Piece szóösszetételből származik, ez eldobható, karbantartást nem igénylő részecskeszűrő félálarcot jelent – maszkokat az egészségügyben dolgozóknak kell hordaniuk, mert a legnagyobb veszélynek ők vannak kitéve. Ezek képesek kiszűrni az ezredmilliméterekben mérhető koronavírusrészecskéket is.

A lakosságnak leginkább a sebészi maszkok és a textilből varrt maszkok elérhetők. – Egyik sem szűri ki a vírust, de csökkenti a porhoz és csepphez tapadt vírusrészecskék bejutását a légutakba. A sebészi maszk a baktériumok 90 százalékát, míg a textilváltozatok – vagy éppen az orrunkra, szánkra húzott sál – a kórokozók nagyjából hetven százalékát szűrik ki – magyarázta a szakember, aki azt javasolta, sebészi maszkot hordjanak azok, akik munkájuk során sokakkal találkoznak.

Hozzátette, a maszkviselésnél érdemes betartani több szabályt. – Tiszta kézzel vegyük fel, és a pántnál fogva helyezzük a fejünkre, majd ezután a külsejét megérintve igazítsuk az orrunkra. Az otthonunkon kívül végig legyen rajtunk, és csak hazaérkezés után vegyük le úgy, hogy nem érintjük meg a külsejét, hiszen azon megtapadhattak vírusrészecskék – mondta el a mikrobiológus. Világszerte hiánycikk a maszk, ezért jó, hogy mindkét maszk­típust többször felhasználhatjuk, viszont ehhez minden használat után le kell fertőtleníteni azokat. A textilváltozatot fertőtlenítős, majd mosószeres vízben mossuk át, és ezután vasaljuk ki. A sebészi maszkot nem lehet vasalni, viszont a fertőtlenítős átmosás itt is hatékony, ahogyan a hővel történő sterilizálás is segít, 70 fok felett elpusztul a koronavírus.

Medgyaszai Melinda azt tanácsolja, ha tehetjük, maszkban menjünk csak az utcára.Asebészi maszk a baktériumok 90 százalékát, míg a textilváltozatok – vagy az orrunkra, szánkra húzott sál – a kórokozók nagyjából 70 százalékát szűrik ki

Medgyaszai Melinda arra is kitért, a járvány lassításáért és az egészségünk megóvásáért akkor tesszük a legtöbbet, ha otthon maradunk. Ha mégis ki kell mennünk, akkor vegyünk fel maszkot, a többiektől tartsunk másfél méteres távolságot: nagyjából ez a biztonságos távolság, ahonnan már védve vagyunk a nyálcseppekkel terjedő vírusrészecskéktől. A kezünkkel ne érintsük meg az arcunkat, és mossunk alaposan, legalább húsz másodpercen át kezet.

Ha olyan tárgyat – például kilincs – érintettünk meg, amelyen ott lehet a vírus, de kézmosásra nincs lehetőség – például gyógyszertári bevásárlás vagy postai ügyintézés után –, akkor használjunk kézfertőtlenítőt. Hazatérve kezeljük úgy a ruháinkat, mintha fertőzöttek lennének: mossuk ki azokat, vagy ha ezt rövid időn belül nem tesszük, tegyük addig nejlonzsákba, amelyet használat után eldobunk.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában