2020.03.14. 15:00
Fennakadást okozhat a vírus az egyetemi félévben?
A koronavírus a Pannon Egyetem életében is változásokat okoz, rendkívüli oktatási szünettel és a kollégisták hazaküldésével védekeznek a fertőzés ellen, ez azonban módosíthatja a félév eredeti ütemezését. Csillag Zsoltot, a Pannon Egyetem kancellárját kérdeztük a fennálló helyzetről és az egyetem terveiről.
Csillag Zsolt elmondta, nem lehet tudni, hogy a kollégiumok és az egyetemi épületek bezárása a 2019/2020-as tanév második szemeszterében okoznak e problémákat. – Tekintettel arra, hogy nem tudjuk pontosan, hogy a korlátozások meddig maradnak érvényben, adott esetben lesz-e szükség a kormányzat részéről még szigorúbb intézkedésekre, ezt jelen pillanatban pontosan megmondani lehetetlen. A jelenlegi helyzetet és a nemzetközi tendenciákat látva azonban azt gondolom, hogy valószínűleg befolyásolni fogja a félév menetét – mondta el.
A kancellár kiemelte, valamennyi felsőoktatási intézmény – beleértve természetesen a Pannon Egyetemet is – jelenleg gőzerővel dolgozik azon, hogy egy komplex tervet dolgozzon ki a (részben vagy egészben) távoktatásra történő átállásra vonatkozóan. – Ezt a Fenntartó megvizsgálja, és ezután fog döntés születni, hogy mely képzésben/képzésekben és milyen mértékben lesznek alkalmazhatóak távoktatási módszerek. Tekintettel arra, hogy jelenleg nem ismerjük a korlátozások időtartamát, párhuzamosan kell gondolnunk arra az esetre, ha „csupán” a szorgalmi időszak néhány hete esik ki, és arra is, amennyiben a teljes félév, vizsgaidőszakkal együtt. Azt gondolom, hogy a távoktatási módszereket több Karunkon, számos képzésünk esetében képesek leszünk eredményesen alkalmazni, ugyanakkor a 100%-os átállás nagy valószínűséggel nem megvalósítható. Ennek az egyik objektív oka, hogy vannak olyan tantárgyak, amik szakmailag és biztonsági szempontból sem képzelhetőek el távoktatásban, például a különböző kémiai laborok, a keszthelyi Georgikon Karunk gyakorlati képzései, valamint az intézkedés a Pannon Egyetem esetében jelenleg több mint 6000 kurzust érint, ekkora volumennél az átállás nem valósítható meg néhány nap alatt.
A körülményekre való tekintettel, és a jövőben lehetséges még szigorúbb szabályozások okán szinte biztosan szükség lesz határidő-módosításokra a tavaszi félévben.