2019.12.14. 07:00
Kratochvil Károly emlékére avattak szobrot Balatonszepezden
Szobrot avattak a 150 éve született Kratochvil Károly, a Székely Hadosztály parancsnoka, vezérkari ezredes, tábornok tiszteletére Balatonszepezden, katonai tiszteletadás mellett a Halász utcai háza előtt pénteken. Az eseményen Kövér László, az Országgyűlés elnöke vállalt fővédnökséget.
Fotó: Kovács Erika/Napló
- Erős, hatalmas marad az a nemzet, amely a múlt nagy eseményeit, katonai erényeit, embereit megörökíti, kegyelettel ápolja, és ezen emlékeken nevelődik – idézte Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára a magát szívben-lélekben magyarnak, erdélyinek valló katonatisztet, Kratochvil Károlyt, majd hozzátette, bátorsága, hazája, katonái iránti elkötelezettsége ma is példa lehet.
A parancsnok édesapja révén került kapcsolatba Magyarországgal, Erdéllyel, aki 1848-ban honvéd tüzérként harcolt a szabadságharcban. Az államtitkár részletesen beszélt a nagy formátumú hazafi embert próbáló katonai pályájáról, aki a Monarchia legmagasabb katonai elismerését is megkapta.
Kontrát Károly államtitkár kiemelte, egy olyan hősnek állítanak méltó emléket, aki katonaként, hazafiként sokat tett a mai Magyarországért. Kitért a székely katonákra is, akik életük árán is harcoltak a hazáért. Az államtitkár szerint a mostanihoz hasonló események fontosak, mert a fiatalok megismerik a történelmet, a hősöket.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke aláhúzta, az első világháború végnapjaiban Erdély és Székelyföld megmentéséért szervezett, egyetlen magyar katonai alakulat alapítóját méltatlanul próbálta besározni a vörös propaganda. Kratochvil Károly katonáival együtt a legszebb példát mutatta önfeláldozásból, hazaszeretetből.
Sebestyén László korábbi polgármester a falu nevében azt mondta, Kratochvil tisztességből, bátorságból és hazaszeretetből állított példát mindnyájunknak.
Takács Tamás ezredes, lelkészi karvezető megáldotta a szobrot, amit a szónokok lelepleztek, a jelenlévők megkoszorúzták. Az avatáson a magyar és a székely himnuszt is elénekelték.
A szobor Blaskó János szobrászművész alkotása, és Méry Gábor adományozta a településnek.