Juhok és kecskék

2024.08.21. 15:00

Európában terjed a kiskérődzők pestise

A juhok és kecskék egyik legfertőzőbb betegségének számító PPR megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz, ezért kiemelten fontos a vírus behurcolásának megakadályozása, és további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző szállítmányok Magyarországra, ezzel együtt a magyar országos főállatorvos fokozott ellenőrzéseket rendelt el. Július óta terjed a kiskérődzők pestise (PPR) Görögországban és Romániában.

Szijártó János

Amint az a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményéből kiderül, július 11-én tört ki a járvány Görögországban, így azóta felfüggesztettek minden, az EU tagállamaiba irányuló juh- és kecskeszállítást. Július közepén Romániában szintén kitört a PPR-járvány. A betegséget juhokban állapították meg az ország Fekete-tengerrel határos területén. Az első eset óta a román hatóságok országszerte további 36 kitörést igazoltak, többek között a magyar határhoz közelebb eső Temes megyében is. A PPR a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegsége, azonban más állatfajra, valamint az emberre nem veszélyes. Ugyanakkor megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz. 

Július óta terjed a kiskérődzők pestise (PPR) Görögországban és Romániában.
Július óta terjed a kiskérődzők pestise (PPR) Görögországban és Romániában. 
Fotó: Szijártó János / Napló

Kulcsfontosságú a vírus hazánkba történő behurcolásának megakadályozása, ezért a további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző-szállítmányok Magyarországra. A magyar állategészségügyi szakemberek kiemelten vizsgálják az esetleges illegális állatszállításokat is, valamint fokozott járványügyi ellenőrzést tartanak a Romániába vagy Görögországba induló juh- és kecskeszállítmányoknál. A Nébih felhívja a juh- és kecsketartók figyelmét, hogy ha állományukban váratlanul több juhban vagy kecskében szem- és orrfolyással kísért láz jelentkezik, akkor gyanakodjanak a kiskérődzők pestise betegségre és azonnal értesítsék az ellátó állatorvost, valamint a helyi állategészségügyi hatóságot.
Tóth György állattenyésztő, a Hegymagasi Piactér vezetője lapunk kérdésére elmondta, hogy az ő állományában szerencsére nem fordult elő betegség, illetve a térségben sem tud a PPR megjelenéséről. Hozzátette, a legnagyobb veszélyt az illegális szállítások jelentik, amikor ellenőrzés és az illetékes hatóság tudta nélkül szállítanak juhokat és kecskéket. Bár a Nébih a nyáron fokozott figyelmet fordít az élőállat-szállítás ellenőrzésére, Tóth György szerint mégsem zárható ki teljesen a kiskérődzők pestise járvány megjelenése más területeken is.
Romániában a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság közlése szerint július 17-én mutatták ki először a kiskérődzők pestisét. Az országban közel negyven aktív fertőző gócot azonosítottak, amelyekben 218 ezer juhot és kecskét öltek le.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában