2024.06.14. 19:00
Szépen költöttek a templomtornyokban
Az idei esztendő legnagyobb szenzációja számomra, hogy a házunk padlására kihelyezett költőládát elfoglalta egy gyöngybagolypár.
Ennek tükrében nagy izgalommal indultam el idén a további templomtornyokban kihelyezett költőládák ellenőrzésére. Még nem értem a végére, de minden ládás toronyban költ a gyöngybagoly, és eddig százhúsz fiókát könyvelhettem el. Csodás érzés ez, ami annak is köszönhetó, hogy kiváló, mozaikos élőhelyek maradtak fenn napjainkra e tájon. Nem beszélve a számtalan segítő kézről és szándékról.
Fokozottan védett, veszélyeztetett faj. Kifejezetten éjszakai életmódú madár, rejtekhelyét csak a sötétség beállta után hagyja el. Nesztelen szárnyalással repül ki a torony zsalugáterei között, s árnyként tűnik el az éjszakában.
A madár elnevezése a tollazatán látható finom gyöngyözött mintákból ered. Arca, amelyet szakkifejezéssel fátyolnak hívnak, szív alakú, selymes szürkésfehér színű.
Népi neve a lángbagoly, fátyolos bagó, visító bagoly, az elnevezés tájegységenként változik. Tápláléka túlnyomórészt kisemlősökből áll, amelyeket kitűnő hallása alapján lokalizál. A rétek felett repülve a leghalkabb cincogást is meghallja. Prédáját egészben nyeli le. Tartós hótakaró esetén a verebeket tizedeli. Természetvédelmi értéke százezer forint.