A sport nem az elit kultúra sajátja

2024.06.23. 12:00

Az edzőtermek üres időszakaiba terelnék az idősebbeket – akár unokáikkal

Mocsai Lajost, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnökét láthattuk a Verancsics Akadémia júniusi rendezvényén. A Latinovits–Bujtor Játékszínben a Kultúra, identitás, patriotizmus témakör ezúttal természetesen a sporttal egészült ki. 

Őrsi Ágnes

Mocsai Lajos örömmel jött Veszprémbe, városunk az öt bajnoki címre emlékezteti, meg a kilenc veszprémire, aki a londoni olimpián részt vevő magyar válogatottban játszott

Fotó: Magyar Attila

Ha Mocsai Lajos nevét hallottam, a csupa energia sportembert láttam magam előtt, amint nagy szenvedéllyel dirigálja játékosait. Ehhez képest egy megállapodott, elegáns ősz úr jelent meg előttünk. 

Az előadó szavait saját életpéldája teszi nyomatékossá. Minden idők legsikeresebb magyar kézilabdaedzője, aki például az MKB Veszprém csapatát is irányította, magánéletében is sikeres. Négy gyermeke van, mindegyikük többdiplomás, több nyelven beszél, a családban tizenhat,  10 év alatti unokának örülhetnek. 

Örömmel jött Veszprémbe, városunk az öt bajnoki címre emlékezteti, meg a kilenc veszprémire, aki a londoni olimpián részt vevő magyar válogatottban játszott. Ma az Egyetemi Világjátékok hazai eseményeit várja örömmel, hiszen a júliusi versenyekre Debrecenbe, Miskolcra 15 sportág ötezer fiatal képviselője érkezik a világból mintegy ezer kísérővel. Ez azt jelenti, hogy négyszáz egyetem viszi a magyar fiatalok hírét. (Ami talán az Erasmus és a nemzetközi kutatói ösztöndíjak visszaállítása szempontjából is sorsdöntő lesz.) 

Egyébként jövőre lesz százéves a világ első testkultúrás egyeteme, a TF, amelyen eddig 96 magyar olimpiai bajnok is végzett. 

Mocsai Lajos azt is taglalta, miért kell a fejekben változtatni a jelenlegi, sporthoz való hozzáálláson. Észak-Európa népessége 30–35 százalékkal jobb fizikai állapotban van, mint a magyar. Nyugat-Európa előnye is 20–25 százalék, nálunk pedig a férfiak hat, a nők két-három évvel élnek kevesebbet, mint a nyugat-európai populáció, ugyanakkor a lengyelekkel együtt a magyarok töltik el a legtöbb munkaórát. Kevés duális képzésről (elmélet + gyakorlat),  élethosszig tartó tanulásról beszélni, ha hiányzik a harmadik cél, az élethosszig tartó fizikai aktivitás, amivel meg tudunk felelni a munkahelyi kihívásoknak, ami által minőségi életet élhetünk egészen az aranykorig. 

A sport nem az elit kultúra sajátja. 

Nincs elvesztegethető idő, akár a versenysportról van szó, akár Józsi bácsiról, Ica néniről a Kossuth utcából.

Ha az első kategóriában a fiatal tehetség, az edzők és a sporttudomány közös erőfeszítése hozza meg a sikert, a népesség további része számára sem elég a sétálgatás. Az egészség fogalma nem a betegség hiányát jelenti, hanem a minőségi élet színvonalát, aminek elengedhetetlen része a rendszeres testedzés. Éppen ezért dolgozik a Sportegyesületek Országos Szövetsége és a TF egy új lehetőségért: a Nyitott kapuk az edzőtermekben mozgalom révén az edzőtermek üres időszakaiba terelnék az idősebbeket – akár unokáikkal együtt –, hogy újra napjaik természetes része legyen a sport. – Az egészség nem a betegség hiányát jelenti – mondta Mocsai Lajos a Verancsics Akadémián tartott előadásán. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában