2020.08.05. 20:00
Kerékpáros szervizpontot avattak Révfülöpön
A móló előtti kerékpárútszakaszon, a gyermekjátszótér mellett bűnmegelőzési célokat is szolgáló kerékpáros szervizoszlopot adott át szerdán a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság a révfülöpi polgármesterrel és a kivitelező vállalkozás képviselőjével.
20200805 Révfülöp Kerékpáros szervízoszlop és regisztrációs pont átadása Molnár András őrnagy, Tapolcai Rendőrkapitányság megelősési előadó és Újvári Dávid révfülöpi bringás Fotó Penovác Károly PK Veszprém Megyei Napló
Fotó: Penovác Károly/Napló
Évről évre egyre többen tekernek a Balaton körül is, a jelentős számú kétkerekű megjelenésére kerékpáros szervizoszlopok telepítésével válaszol a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya. Idén nyáron összesem három ilyen eszköz elhelyezését tervezik a Balaton északi partján. Első alkalommal a révfülöpi móló közelében lévő kerékpártároló mellett telepítettek egyet a helyi önkormányzat támogatásával.
- Egy kerékpáros szerviz- és regisztrációs pontot avattunk most, amely az első Révfülöpön és a Balaton északi partján is – nyilatkozta a Naplónak Gaál Csaba rendőr őrnagy. – Terveink szerint a jövőben Balatonalmádiban és Balatonfüreden is lesz hasonló BikeSafe pont. Ez az idei terv, de nincs megállás, hiszen 2021-ben a kerékpárút megyei szakaszát 15-20 kilométerenként szeretnék „lefedni” hasonló szervizoszlopokkal, amelyek a nap 24 órájában rendelkezésére állnak a kerékpárosoknak.
A bringások apróbb javításokat tudnak elvégezni, ha arra szorulnak, de talán az egyik legfontosabb kiegészítő, a pumpa is kéznél van a feltűnő, kék-fehér-sárga oszlopon, amelyre fel is lehet tenni a kerékpárt. A szervizoszlopon elhelyezett eszközök (pumpa, nyomásmérő, többféle szerszám) alkalmasak egy kerékpáros gyorsjavítás elvégzésre.
Kerékpáros szervizpont Révfülöpön
Emellett újszerű módon preventív tájékoztatókat is tartalmaz az oszlop, hiszen jól látszik a BikeSafe felirat és egy QR-kód is rajta, amely egyfajta figyelemfelkeltés is, hiszen be is lehet regisztrálni a kerékpárokat – mondta Gaál Csaba, aki a BikeSafe-ről, az országos kerékpár-regisztrációs programról azt emelte ki, hogy az egy olyan nyilvántartó rendszer, amely fényképpel tartalmazza a kerékpár és tulajdonosának adatait. Azaz, ha netán eltűnik a kerékpár, a hatóságnak „van mihez nyúlnia”, hiszen a tapasztalatok szerint a bringások nagy része azt sem tudja, hogy alvázszáma is van például a drótszamárnak. Ha jó fénykép készült a kerékpárról, és egy lopás után meghirdetik azt egy használt cikkekkel foglalkozó oldalon, akkor azt felismeri egy program. A legfontosabb az, hogy van egy olyan nyilvántartás, hogy személyhez tudják kötni a kerékpárt.
- Néhány hete Pápán volt egy olyan eset, hogy bozótosba dobott kerékpárt találtak – mesélte a rendőr őrnagy. – A becsületes megtaláló felkereste a rendőrséget, a kollégák látták a regisztrációs matricát a kerékpáron, megnézték a nyilvántartást, majd felhívták a tulajdonost, aki észre sem vette, hogy ellopták a kerékpárját. Ha nincs ilyen nyilvántartás, akkor nagyon nehéz kideríteni, hogy kihez is tartozik a kerékpár.
Az oszlopon található egy figyelemfelkeltő piktogram is, amely a kötelező kerékpáros tartozékokra hívja fel a figyelmet. Ez azért fontos, mert a kerékpár a közúti közlekedés része, és alapvető szabályok vonatkoznak az azzal közlekedőkre is. A beruházást –, amelyet magyar cég valósított meg –, a rendőrség saját büdzséből finanszírozta.