2019.07.10. 07:00
Veronika és peszterce a természet patikájából – Tippek Csabrendekről
Kovács Szilveszterné Andi kreatív kézművesház-vezető igyekszik abban is segíteni az érdeklődőket, hogy minél több házi praktikát, gyógynövényekkel kapcsolatos fortélyt átadhassanak azok tudorai.
Gödriné Novák Mária fitoterapeuta ajánlja, hogy szedjünk gyógynövényeket, és főzzünk belőlük teát
Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló
Andi csabrendeki, a település szélén, az erdő mellett álló házát éppen ezért közösségi célra is szeretné használni. Az első ilyen alkalom a környék bejárása volt, amelynek során Gödriné Novák Mária fitoterapeuta mutatta be a gyógynövényeket a jelenlévőknek. Kiderült, hogy környezetünk mennyi természetes kincset rejt. A meghűlés elleni teakeverék úgy készül, hogy egy alapteához rózsaszirmot, ökörfarkkóró virágát, ibolyát kever a szekértő. Azt mondja, arra vigyáz, hogy hibás levél ne kerüljön a teába, mindig a növény színe-javát szárítja.
Amit magunk gyűjtünk, az össze sem hasonlítható azzal, amit vásárolunk. Az ökörfarkkóró virágát a többi gyógynövénnyel ellentétben a napon kell szárítani, vékony rétegben. Pár óra alatt megszárad, zárjuk le aztán jól. Hozzáértést igényelnek a szárítások, keverések, de meg lehet tanulni. Az anyagcsere-fokozó tea jó tisztító hatású, segíti az epe, máj, vese, hasnyálmirigy működését, kitisztítja a szervezetet, nyugtató hatása van.
A turbolyát ugyancsak ajánlja, annak jó íze van, kissé lehet ugyan, hogy kesernyés, de ez természetes, mert az emésztőnedvek termelését a keserű növények, mint a gyermekláncfű, katángkóró, fokozzák, így azok is vannak a teakeverékben. Gyorsabban feldolgozzuk így az elfogyasztott táplálékot, ha kitisztul a szervezet. Lehet, hogy nem is kell gyógyszer, hiszen felszívódnak a tápanyagok. A fitoterapeuta vallja, hogy fejfájáskor is ebből a teából iszik.
Felhívta még a figyelmet a fekete pesztercére, amely az erős asztmás köhögést csökkenti. A földi szeder, szamóca levele, a bodza friss hajtása pedig sok ásványi anyagot tartalmaz, szükségünk van rá. Ajánlja, hogy csipegessük le, szárítsuk meg, télen jól jön majd. Segíti a szervezet működését teaként is, a bodzahajtásnak pedig vízhajtó hatása is van. Az ösztörűs veronika felismerhető égszínkék virágáról. Légzőszervi betegségekre jó, de az agyi keringést is javítja, akárcsak a kis meténg.