Merjünk együtt érezni!

2019.06.03. 11:00

Az apák napjával együtt ünnepelték az óvodai évzárót Tapolcán

Az évzáró ünnepséget az apák napjával egybekötve ünnepelte a Szent Erzsébet Óvoda a tapolcai Tamási Áron Művelődési Központban.

Tóth B. Zsuzsa

Az óvodások vidám dalos, verses évzáró műsort adtak az ünnepen Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

Az eseményre érkezett szülőket, nagyszülőket, családtagokat Zöldi Andrásné óvodavezető köszöntötte, majd az óvodai csoportok verses, dalos műsorcsokrát követően Süveges Gergő újságíró beszélt az apák és gyermekeik közti viszonyról.

A televíziós műsorvezető négygyermekes édesapa, aki arra a kérdésre kereste a választ, hogy milyen az ideális apa, van-e olyan egyáltalán. Rendhagyó bátorságpróbára hívta az édesapákat elő­adásán. Csupa olyan dolgot felvetve, amiket merni kell megtennie egy apának a gyermekeivel.

– Az első és talán legfontosabb, hogy miközben bátrak vagyunk és példaképek, merjünk megajándékozhatóak lenni. Hiszen a gyerek szeretne örömet szerezni, de nem tudja, minek örül az apja. Nekünk kell tennünk azért, hogy megismerjenek a gyerekeink, lássák a vágyainkat.

Az óvodások vidám dalos, verses évzáró műsort adtak az ünnepen Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

Születésnapunk előtt próbáljunk meg apró jelzéseket adni, mondjuk néhány dologra, hogy az milyen jó lenne. Merjünk sebezhetőek lenni. Nehéz az érzelmeinket tudatosítani, elfogadni, pedig ez sokat segít a kapcsolatunkban. Vállaljuk fel higgadtan, ha félünk, dühösek vagyunk, aggódunk, csalódottak vagyunk. Ehhez tudnak kapcsolódni a gyerekeink, de ha bevágjuk magunk mögött az ajtót, ahhoz nem. Merjünk csak meghallgatni, befogva a szánkat, és nem okoskodni. Aztán merjünk kíváncsiak lenni, kérdezni és nem dumálni. Ezzel azt jelezzük, hogy figyelünk, jelen vagyunk. Vegyük a bátorságot, és kérjünk bocsánatot. Ez nehéz ügy, hiszen akkor kiderül, hogy nem vagyok tökéletes, odalesz a tekintély. Csakhogy a gyerekeink egy pillanatig se gondolják, hogy tökéletesek vagyunk. Le kell számolnunk saját magunknak is az illúzióval. A kapcsolatunk felé teszünk egy lépést, ha nem próbáljuk meg mindenáron megőrizni a tökéletesség látszatát. Szemernyit sem csorbul a tekintély, ha bocsánatot kérünk. Érdemes gyakorolni az ölelést, simogatást is, hiszen az egészen más az apától, mint az anyától, és mindkettőre szükségük van. Merjünk alulmaradni. Úgyis tudja a gyerek, hogy mi vagyunk a jobbak, de nem kell állandóan annak lenni. Eljön a pillanat, amikor sakkozás után megkérdezi a fiam, hogy apa, most direkt vesztettél, vagy tényleg? Annyira jó azt mondani, hogy tényleg. Te voltál a jobb, fiam – mondta az előadó.

Ajánlotta, hogy az elérhetőséget, megszólíthatóságot is biztosítsák gyermekük felé az édesapák. Ne csak a munkájukra figyeljenek, mert különben eljön az idő, amikor már nem is szólítja meg őket a gyermekük. Az elismerés ugyancsak fontos, nem leszünk kisebbek azzal, ha elismerjük valamiről, hogy abban a gyermekünk jobb, mint mi vagyunk.

– Merjünk együtt érezni, együtt rezdülni. Hajlamosak vagyunk rá, hogy sutba vágjuk az érzelmeket, de nem ez visz közelebb egymáshoz, hanem az, ha képesek vagyunk örülni annak, aminek ő örül, és képesek vagyunk vele szomorkodni, ha úgy adódik. Úgy gondolom, hogy az apa-gyerek kapcsolat és a párkapcsolat is három alapvető kifejezéssel írható le. A tízparancsolat is így osztható fel. A kapcsolatban maradás, a jóban levés és a szövetség szegmensére. A hármas együtt működik, bármelyiket kivesszük, megbillen a háromlábú szék – szögezte le Süveges Gergő.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában