2019.03.04. 07:00
Bemutató Tapolcán: masszázs a babának mindennap
A tapolcai Ringató bölcsődében Kovácsné Ottó Krisztina nemzetközi okleveles csecsemőmasszázs-oktató, a Magyar Gyermekmasszázs Egyesület tagja mutatta be az anyukáknak a babamasszázst.
Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló
Krisztina lakóhelyén, Raposkán igény szerint indít öt alkalomból álló, ingyenes babamasszázs kurzust és minden érdeklődőt szívesen megtanít a fortélyokra. Most a városban élő anyukákat várta, hogy minél többekkel megoszthassa a tudnivalókat. A bemutatón egy játék babán mutatta be, hogy milyen mozdulatokat kell végezni, az anyukák pedig követték.
Krisztina azt tanácsolja, hogy akkor masszírozzunk, amikor a babának kényelmes, nekünk pedig van rá időnk. A masszázs előtt tegyünk egy plédet, vagy paplant a padlóra, hiszen a legjobb, ha a balesetveszély elkerülése miatt ott masszírozunk. Ugyanis a kezünk olajos lesz, könnyen kicsúszhatna belőle a baba. Körbevehetjük a kicsit játékokkal, készítsünk neki puha fészket kedvenc takarójával, mi pedig kényelmes pózban üljünk le, akár törökülésben. A lényeg, hogy közel legyünk a babához és fel tudjuk vele venni a szemkontaktust. Vetkőztessük le, akár teljesen meztelenre, hogy élvezze a szabadság érzését. A kisbaba érzi az anyukája illatát, ezért lehetőség szerint illatmentes, hidegen sajtolt növényi olajat használjunk. A masszázs előtt engedjük el magunkat, hangolódjunk rá a kisbabánkra, kicsit nyújtózzunk, mozgassuk meg kezünket, nyakunkat, melegítsünk be. Majd vegyük le a kezünkről a gyűrűt, karkötőt, hosszú fülbevalót, a baba védelme, illetve az akadálymentes, kényelmes masszázs érdekében.
A csecsemőmasszázs módszerben, melyet Krisztina tanít, ötvöződnek az ősi indiai, a svédmasszázs, a jóga és reflexológia elemei. A kisbaba háton fekszik, mi pedig egy kis olajat vegyünk a tenyerünkbe, és kérjünk engedélyt a masszázsra. A baba arca előtt dörzsöljük össze a tenyerünket, hogy érezze az olaj illatát. Ezt később már felismeri majd és tudni fogja, hogy masszírozás következik. Kérdezzük meg a babától, nevén szólítva, hogy megmasszírozhatjuk-e. Amennyiben úgy látjuk, hogy nyugodt és pozitív visszajelzést kapunk, kezdjük a masszázst a baba egyik lábán, combtőtől a bokáig haladva a fejéshez hasonló mozdulatokkal. A tenyerünkkel masszírozzunk, óvatos és lassú mozdulatokkal. Majd a bokánál ölelő mozdulatot végzünk a két tenyerünkkel, aztán a talpát hüvelykujjal megsimítjuk. Középen és a lábujjak alatti részen kicsit megnyomjuk, majd egyenként megmasszírozzuk az ujjakat. Közben énekelhetünk, mondhatunk mondókát. Azután kis körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a bokát, mintha bokaláncot rajzolnánk rá. Aztán visszafelé a bokától a combtő felé végezzük a masszírozást, követve a vér útját. Két tenyerünk közé véve a lábat, meghengergetjük kicsit, majd két kezünkkel megemeljük a popsit és megsimogatjuk, aztán a combon elöl végigsimítunk, összehangoljuk a mozdulatokat. A mellkast és a pocakot is masszírozhatjuk óvatosan. Tenyereinket felváltva fektessük vízszintesen a mellkas alá és húzzuk le a combokig. A hasfájás tüneteit is enyhíti ez a mozdulat. Egy kézzel is végezhetjük, akkor a másik kézzel fogjuk meg a baba egyik lábát, a másikat fektessük a karunkra. Kicsit megemelkedik így a medencéje. Majd két kézzel egyszerre a köldöktől kifelé haladva masszírozzunk. Amennyiben sérve van a babának, ezt a mozdulatot másképpen kell végezni, ehhez kérjük szakértő tanácsát. Érdekes masszázs a hason, amikor bal kézzel az óramutató járásának megfelelő irányba simítjuk a baba hasát körkörös mozdulatokkal, jobb kézzel félkör alakú mozdulatokat végzünk fentről lefelé. Ez enyhíti a szorulásos babák hasi görcseit is. Végezhetünk simításokat a baba hasán jobb oldalt, egészen a combig, majd a has bal oldalától a jobb felé haladva köldök alatt és lekanyarodva szintén a combig, végül egy fordított u betűt rajzolunk a pocakra balról jobbra. A hátmasszázsnál fektessük hasra a babát, a popsiját és a hátát simítsuk oda-vissza keresztben. Aztán a nyaktól a popsiig fentről lefelé váltott tenyérrel simítsuk, majd a nyaktól egészen a lábujjakig. Aztán kis köröket rajzoljunk a hátra az ujjpárnákkal. Nagyobb gyerekeket masszírozva rajzolhatunk a hátukra számokat betűket is, élvezik, ha kitalálhatják. Végül mindig köszönjük meg a babának, hogy megmasszírozhattuk.
Kriszti szerint előfordulhat, hogy közben éhes, vagy szomjas lesz a baba, sírhat is, ilyenkor a szülők szabadon foglalkozhatnak vele, hogy megnyugtassák, megetessék, máskor szinte elalszik, annyira ellazul. Hangsúlyozza, hogy a masszázs a babákra és szülőkre gyakorolt jótékony hatásai felbecsülhetetlen értékűek. Csakis jótékony hatása van, a rendszeres masszázs elősegíti a baba testi, értelmi fejlődését, serkenti a létfontosságú szervek működését, az emésztést, keringést, légzést. Segít a relaxációban és a feszültségek levezetésében. Mély érzelmi kötődés alakul ki a gyermek és a szülő között megalapozva a bizalmat és tiszteletet egymás iránt. Végezhető akár már újszülöttkorban is, javasolt kezdési időpont a betöltött 8. hét. A technikákat már a kismamák is megtanulhatják. Szeretetteljes érintést biztosít, de a masszázst nemcsak az anyuka végezheti, hanem az apuka, vagy a nagyszülő is. Tanácsolja Kriszta, hogy a masszázst a kisbabás szülők illesszék be a napirendbe a baba ébrenléti állapotától függően bárhova, reggel és este is lehet, mikor nyugalomban, illetve kedélyes állapotban van. A rendszeresség minden családnál mást és mást jelent, a kisbaba egyéni igénye a mérvadó ebben. Van, aki naponta, de előfordul olyan is, aki hetente egyszer igényli a masszázst. A szakszerű babamasszázs-technikát képzett babamasszázs-oktatóktól érdemes elsajátítani. Hogy miért? Az általában öt alkalmas tanfolyamon a masszázs mozdulatok bemutatásán túl az oktató megtanítja a szülőket, nagyszülőket további fontos és hasznos tudnivalókra, mert beszél majd többek között az újszülöttkori reflexekről, a sírásról, a hasfájásról és a masszázs során működésbe lépő hormonok hatásáról, a növekvő gyermekek masszírozásáról, valamint a csecsemőmasszázs jótékony hatásairól. Fakultatív módon igény szerint szó eshet a hirtelen csecsemőhalál megelőzéséről, újraélesztésről, illetve arról, hogy félrenyeléskor mi a teendő kisbabák esetében. A résztvevők maguk is javasolhatnak témákat, melyeket közösen meg tudnak beszélni, az általában nagyon jó hangulatú, klubszerű foglalkozásokon.
Indiából indult hódító útjára
A Magyar Gyermekmasszázs Egyesület által képviselt babamasszázs kidolgozása Vimala McClure nevéhez fűződik. Vimala 21 évesen Észak-Indiában, egy kis árvaházban dolgozott, és a sanyarú körülmények ellenére megtapasztalhatta az érzelmek és értékek gazdagságát. A nagyobb lányok kisebb társaikat masszírozva lelki békét és harmóniát teremtettek önmaguk és egymás számára. Később, maláriában megbetegedve maga is megtapasztalhatta a masszázs gyógyító hatását. Élményeinek és saját gyermekeinek masszírozása által szerzett tapasztalatok hatására alkotta meg babamasszázs módszerét az ősi indiai masszázs, a svédmasszázs, a reflexológia és a jóga elemeinek ötvözetét. A babamasszázs eleinte az USA-ban terjedt el, majd 1986-ban megalakult a Nemzetközi Csecsemőmasszázs Szövetség (IAIM) amelynek 1998-tól hazánk is tagországa. A szervezetnek jelenleg több, mint 70 tagja van szerte a világon.