2018.11.01. 16:00
Kerékpárjával már meghódította az országutat a magyar bajnok Monostori Samu
Az utóbbi időben a kerékpározás – mint kiváló erőnlétet adó sport – egyre népszerűbb lett országos viszonylatban is. Akár egyesületben, akár egyénileg, hobbiként vagy versenyszerűen, amatőr vagy profi szinten űzi az ember, mindenképpen említésre érdemes és értékelendő.
Az ajkai Monostori Samu fiatal kora ellenére a közelmúltban amatőr országúti magyar bajnoki címet szerzett Fotó: Györkös József
– A fizikai edzettségen túl kitartásra, fegyelemre tanít – mondja Monostori Samu, aki fiatal kora ellenére nemrégiben megszerezte az amatőr országúti magyar bajnoki címet.
Monostori Samu a családjával – az egyre többször sportváros jelzővel illetett – Ajkán él és a BringAjka Kerékpáros Sport Egyesület tagja. Az ifjú sportolónak az amatőr szintű országúti kerékpározásban a győztesnek járó elismerésért, a bajnoki címért komolyan meg kellett dolgoznia. A győzelemhez vezető út hatásos edzésekkel, komoly felkészüléssel volt „kikövezve”, ám mivel Samunak aktív sportos gyermekkora volt, és tulajdonképpen abban lett sikeres, amit teljes szívvel és odaadással végez, mégsem érezte túlzottan nagy próbatételnek és erőfeszítésnek a versenyen való részvételt.
– Emlékszem, hogy már kis srácként nagyon szerettem bringázni. Mivel a kerékpározás egy hozzám nagyon közel álló tevékenység, egyfajta kikapcsolódás és időtöltés volt számomra, evidens lett, hogy sportágként is ezt választom magamnak. Édesapám, Monostori József a BringAjka Egyesület elnöke és az edzőm is volt sokáig. Szülőként és szakmailag is nagyon sokat segített nekem. A rendszeres edzéseknek köszönhetően egyre jobb fizikai kondícióban éreztem magam, sokat erősödtem és a közérzetem is jobb lett, javult a koncentrálóképességem, ami az iskolai eredményeken is meglátszott – mondja a fiatal bajnok, aki jelenleg a VSZC Szent-Györgyi Albert Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma rendészeti szakának tanulója.
Továbbtanulási tervei közt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szerepel elsőként, de ha a sport mellett dönt, akkor a tanulmányi eredményei kapcsán a Testnevelési Egyetem is szóba került már. Sportos családban felnőni nagy előny, a gyermek már kiskorában ráérez a sport szeretetére, mely vitathatatlanul szintén pozitívan hat élete további területeire. Míg édesapja szakmai- lag is segíti, édesanyja biztosítja a rendezett, nyugodt családi hátteret. Tökéletes az összhang a Monostori családban, ez is az egyik záloga a sikeres felkészüléseknek és a jó eredményeknek.
– Unokatestvéremmel, Monostori Noellel sokat edzünk együtt, támogatjuk egymást. Ő ugyancsak szép eredményeket ért el az elmúlt időben. Van egy közös internetes csatornánk, amin megosztjuk az élményeinket. Számomra most első helyen a sport áll, nem érzem hátránynak, hogy kevesebb időm jut a szórakozásra, mint a barátaimnak. Kitűztem egy célt, be kell tartanom a fontossági sorrendet, ha el akarom érni. Nekem már este időben otthon kell lennem, ha másnap jól akarok teljesíteni a versenyen vagy az edzésen – mondta.
Konkrétan milyen versenyeredményekkel jutott el a bajnoki cím elnyeréséhez Samu? – Tavasszal, a Félsziget-kupával indult az országos országúti kerékpáros szezonnyitó verseny, amelyet már nagyon vártunk, hiszen itt dőlt el, hogy hogyan sikerült a téli alapozó munkánk. Ekkor az U–19-es korcsoportban a hatodik helyet szereztem meg. A 110 kilométeres távon csupán 12 másodperccel csúsztam le a dobogóról. Ezután még nyolc fordulón kellett a legtöbbet kihoznom magamból. A hegyi futamokon 15–25 kilométeres távot, a mezőnyversenyekben 80–120 kilométert, míg az egyéni időfutamokban 10 kilométert kellett teljesítenem. Minden verseny elért eredménye utáni pontok összesítése során nekem sikerült a legtöbbet összegyűjtenem – jegyezte meg a sportoló, aki szám- adatokkal is érzékeltette az amatőr országúti kerékpározás komolyságát.
Elmondta, amióta versenyszerűen űzi a felkészülést, megközelítőleg már az egyenlítőt körbeérte volna, ha az eddig letekert kilométereit összeadná. Hétköznapokon 50 és 80 kilométer között szokott teljesíteni, a hétvégi edzéseken akár 100 kilométer fölé is megy. Egy héten két-három pihenőnapot szükséges beiktatnia, így heti szinten átlagban van úgy, hogy 250 kilométert hagy maga után. Éves szinten 13 ezer kilométert tesz meg kerékpárján. Vajon fejben hogy éli meg Samu a hosszú kilométereket, főleg, ha egy versenyszituációban van?
– Arra nincs időm, hogy a tájban gyönyörködjek, számos dologra kell összpontosítanom kerékpározás közben. Verseny során fontos, hogy ne maradjak le a többiektől, és hogy el tudjam kerülni a bukásokat. Az utat is figyelnem kell, mert az országút számos veszélyt rejt. Fejben kell tartanom a frissítés idejét, az órát és a pulzusomat menet közben mindig ellenőriznem kell – mondja az ifjú tehetség, akinek személyi és technikai feltételei is adottak fejlődése szempontjából. Az egyik legfelkészültebb erőnléti edző, Szöllőssy István segíti. Az általa összeállított edzésterv nagymértékben segítette a sportolót a bajnoki cím elnyerésében. Az Ajka Sportváros Nonprofit Kft. pedig az egyesület minden tagjának segíti a téli felkészülését abban, hogy helyet biztosított a két kerékpáros görgőnek, így a hideg idő beálltával sem kell lemondaniuk a kerékpározás élményéről. Nem esnek ki hosszú időre az edzésből.
Akárhogy is alakul Samu jövője, a családtagok és csapattársak büszkék elért eredményére. A fiatalember szavaiból kiderült, hogy a sportnak így vagy úgy, de egészen biztos helye lesz életében a távolabbi jövőben is. Samu személyisége, elért sikere egyértelmű bizonyíték arra, hogy az aktív sport nemcsak a testet edzi, hanem a jellemet is acélossá teszi.