Gazdaság

2016.03.15. 18:06

Fizetni kell a felváltásért

Veszprém – Meglepődve tapasztalhattuk a postán vagy bankban, hogy habár csak pénzt szeretnénk felváltani, bizony az is pénzbe kerül.

Napló információ

Sokszor, ha szükségünk van kisebb címletű pénzre, kénytelenek vagyunk befutni a legközelebbi postára vagy egy bankfiókba. Hacsak nem vásárolunk valami apróságot egy kisboltban, abban reménykedve, hogy tudnak majd visszaadni. A bankautomaták is jellemzően minél kevesebb címletben adják ki a kért összeget.

Egy egyszerű számítási példán keresztül bemutatva a költségeket: tegyük fel, van egy húszezresünk, azt szeretnénk felváltani. Bemegyünk a postára, számot húzunk, kivárjuk a sort és rámosolygunk a hölgyre a pult mögött. Ő átveszi tőlünk a húszezer forintot, megnézi UV-lámpa alatt, hogy nem hamis-e a bankjegy, majd felváltja. Átvesszük az összeget, mosolygunk, majd folytatjuk a napunkat. Legalábbis ideális esetben.

2015. szeptember 1-je óta azonban a posták és bankfiókok a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendelete alapján jogosan számítanak fel kezelési költséget a pénz felváltására. – A címletváltást a Magyar Posta 2015. szeptember 1-jétől díj ellenében végzi, a váltásra átadott és kért érmék/bankjegyek darabszámától függetlenül. Ennek oka, hogy a készpénz-kezelési költségek rendkívül magasak, s a készpénz-címletváltási díj alkalmazását a fent említett rendeletek is lehetővé teszik – nyilatkozta megkeresésünkre Kadlót Nikolett, a Magyar Posta Zrt. kommunikációs munkatársa.

A szolgáltatás díját az átadott készpénz névértéke után számolják fel, a posta honlapján is megtalálható hirdetmény alapján. Eszerint a bankjegyről bankjegyre váltás költsége az átadott névérték 1,93 százaléka, bankjegyről érmére, érméről bankjegyre, illetve érméről érmére történő váltás esetén a névérték 6,23 százalékát kell kifizetnünk, ha rendelkezünk szerződéssel. Szerződés nélkül az első esetben 2,57 százalék, míg a másik esetben 7,41 százalék kezelési költséggel kell számolnunk. Persze az esetek többségében az utcáról besétáló, pénzt váltani kívánó ügyfelek nincsenek szerződésben a postával, így előfordulhat az is, hogy 20 000 forint felváltására még 1482 forint kezelési költséget fizetünk.

Bankoknál is rákérdeztünk, intézményükben mekkora költséget számítanak fel pénzváltásért. Az OTP Bank kommunikációs osztálya azt válaszolta, bár a rendelet lehetővé teszi a bankfiókok számára is, hogy pluszdíjat számítsanak fel a szolgáltatásért, többségében nem kell fizetniük az ügyfeleknek. – Az ügyféltől átvett, címletenként 50 darabot meg nem haladó bankjegymennyiség  díjmentes az ügyféltől címletenként 50 darabot meghaladó, váltásra átvett bankjegymennyiség után – függetlenül attól, hogy az ügyfél érmepénzt vagy bankjegyet kér –  a teljes mennyiség értéke után számolva 2 százalék – tájékoztatott a bank kommunikációs osztálya.

Az UniCredit Banknál az 50 darabot meg nem haladó bankjegy felváltását kizárólag az ügyfelek számára nyújtják, az említett határ felett már mindenki igénybe veheti a pénzváltást banki nyitvatartási időben, szabályzatukban meghatározott költség megfizetésével. Bár nehéz megtalálni a bank honlapján a pontos adatot, fiókjaikban bizonyára adnak információt ezzel kapcsolatban.

Jól meg kell tehát gondolnunk, hogy hol váltjuk fel a pénzünket, talán jobban megéri, ha a kisboltban veszünk egy csomag rágógumit.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!