2011.12.08. 06:35
Évente 130 ezer tonna e-hulladék
Megyei körkép - Az otthonunkban keletkezett hulladékok szelektív gyűjtése mindannyiunk feladata és felelőssége. A szelektív gyűjtésnek ma már rendkívül fontos része az elektromos és elektronikai hulladékok (e-hulladékok) megfelelő kezelése.
Hazánkban évente mintegy 130 ezer tonna háztartási e-hulladék képződik, ebből körülbelül negyvenezer tonnányi jelenik meg az e-hulladék-gyűjtőkben. Szelektív gyűjtésük pedig fontos, hiszen feldolgozás előtt el kell távolítani a környezetre különösen veszélyes - sok esetben rákkeltő - és csak speciálisan kezelhető anyagokat, mint például a higany-, azbeszt-, brómtartalmú műanyagok.
Az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft. felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy az elhasznált, elromlott vagy feleslegessé vált elektromos és elektronikai készülékek nem a kukákba valók. Ennek érdekében és egyben a környezettudatos szemléletre ösztönözve, az e-hulladékok szervezett begyűjtését számos településen meg kívánják valósítani. A lakosság ingyen adhatja le a háztartási - épségben lévő, főalkatrészekkel rendelkező - hulladékká vált elektromos készülékeit. A társaság a lakossági e-hulladékok újrahasznosításának koordinálására szakosodott közhasznú szervezetként, az országos logisztikai hálózatán keresztül közel évi harmincezer tonnányi mennyiséget gyűjt vissza, aminek a 80-85 százalékát újrahasznosítják.
Az elektronikai hulladékok körébe tartoznak a háztartási kisgépek (például hajszárító, vasaló, kenyérpirító), a háztartási nagygépek (hűtőgép, mosógép, bojler, villanytűzhely és a többi), a barkácsgépek (fúrógép, hegesztőtrafó, fűnyíró gép), a szórakoztató elektronikai készülékek (tv, video-, dvd-lejátszó, hifi), a számítógépek, monitorok, valamint a fénycsövek, kompakt izzók, lámpatestek.