Életmód

2014.01.24. 10:20

Életet mentő jelzőrendszerek

Sok idős, egyedülálló embert gyötör a kétség: mi lesz velem, ha váratlanul rosszul leszek, netán elvesztem az eszméletemet, vagy éppen leesek az ágyról? Meddig kell várnom a segítségre?

Mátételki András

A hozzátartozókat hasonló gondok foglalkoztatják, ugyanis vannak olyanok, akik kerep-perec megmondják a gyerekeiknek, hogy nem költöznek hozzájuk, a szociális otthonról meg végképp hallani sem akarnak. Mindemellett elvárják, hogy családtagjaik rajtuk tartsák a szemüket napközben, akár többször is rájuk nézzenek. Csakhogy jó esetben mindenki dolgozik, a látogatás legfeljebb az esti órákra korlátozódik. És mi lesz akkor, ha napközben történik valami a mamával vagy a papával?

Sok évvel ezelőtt sorra alakultak olyan cégek, amelyek vállalták az idősek távfelügyeletét technikai eszközökkel. Ám a diszpécser- és a járőrszolgálatot csak addig volt könnyű fenntartani, míg a működésükhöz megkapták az uniós támogatást. Utána már a rászorultaknak, illetve a hozzátartozóknak kellett volna sokkal többet fizetniük, amit viszont már kevesen vállaltak. A cégek sorra csődöt jelentettek.

Szerencsére Veszprémben sokan így sem maradtak ellátatlanul, ugyanis tíz éve a Német Kisebbségi Önkormányzat közreműködésével létrehozták az egyesített szociális intézményben a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást, amely nagyfokú biztonságot ad az időseknek. A napközben ügyeletet tartó Némethné Szennyai Mária koordinátortól megtudtuk (éjszaka mások ügyelnek), jelenleg foglalt a 79 készülék. (Az érintettek lakásában van egy jeladó készülék vészjelezővel, illetve a nyakukban lóg egy kisméretű, nyomógombos távkapcsoló, amely a jelzés mellett éles hangot ad, ami jó betörőriasztónak is.) Riasztás esetén először felhívják az idős embert, hogy tisztázzák, nem véletlenül téves hívásról van szó, illetve mi a panasza. Tavaly 41 éles, 42 téves riasztásuk volt. Ha nagy a baj, azonnal indulnak a helyszínre. A segítségre várók átlagéletkor 80 év körül mozog.

Némethné Szennyai Mária megmutatta a jelzőrendszer lelkét, az adó-vevő készüléket, amely a rászoruló lakásában van (Fotó: Mátételki András)

Természetesen vannak feltételei annak, hogy valaki ilyen készüléket kaphasson. Az igénylő nem lehet 65 év alatti, illetve azért jogosult fiatalabbként a készülékre, mert egészségügyi állapota ezt indokolja, illetve bizonyos mértékben sérült. A szerény térítési díjat már évek óta nem emelték, mert eddig pályázati pénzből és az önkormányzat támogatásából ezt megoldották.

De mi van azokkal, akiknek nem jut ilyen készülék? Megyénk egyik legismertebb vagyonvédelmi cége is vállal - piaci alapon - távfelügyeletet hasonló technikai háttérrel, mint amilyet a fent említett intézményben használnak. A hozzájuk befutó hívásra a diszpécser mozdul, s ő indítja útnak a járőröket. A helyszínen ők mérik fel a helyzetet, s döntik el, hogy a háziorvost vagy a mentőket hívják. (A kft. forgalma akkor lendült fel, amikor több évvel ezelőtt Szentkirályszabadján egy sorozatgyilkos ölt meg idős embereket.)

A legolcsóbb megoldás, amikor rákötik a telefonvonalra az adó-vevő készüléket, ám vészjelzés estén a hívás nem a központba érkezik, hanem a hozzátartozó mobiltelefonjára. Hogy aztán ő ugrik, vagy az idős szülő esetenkénti gondozója lép át hozzá a szomszédból, már részletkérdés. ( A hívás egyszerre több készülékre is befuthat.)

A lényeg: mindenki megtalálhatja a neki megfelelő megoldást. Nem kell ahhoz mélyen zsebbe nyúlni, hogy szeretteinkről kellőképpen gondoskodjunk, nyugodtak legyenek az ő, és a mi napjaink is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!