Törvénymódosítás: Egyenértékű dolgozói jogok

Megyei körkép - Tovább szigorodnak a munkaerő-kölcsönzés szabályai, de vélhető, továbbra is sokan élnek ezzel a rugalmas foglalkoztatási formával.

Tremmer Tamás

Az év végén 20-án elfogadott törvénymódosítás értelmében a kölcsönzött munkavállalókra alkalmazni kell a Munka törvénykönyvének munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó, nyár folyamán módosított rendelkezéseit, amelyek célja, hogy visszaszorítsák a munkaerő-kölcsönzés visszaélésszerű alkalmazását. A munkáltatóknak el kell dönteniük, hogy munkaerőigényüket továbbra is kölcsönzéssel vagy más módon oldják-e meg. Amennyiben a kölcsönzést választják, új adminisztratív kötelezettségük lesz.

A nemrég elfogadott törvénymódosítás egyik fő célkitűzése, hogy a munkaerő-kölcsönzés ténylegesen ideiglenes foglalkoztatási formává váljon hazánkban. Ennek érdekében a kikölcsönzés ideje adott kölcsönbevevőnél legfeljebb öt év lehet, a konkrét időről pedig a törvény szerint a kölcsönbeadónak és a munkavállalónak kell megállapodnia. Nem lesz lehetőség arra sem, hogy a korábban kölcsönzött munkavállalót az öt év eltelte után másik kölcsönbe-adón keresztül foglalkoztassa tovább a kölcsönbevevő cég.

A módosítást követően a Munka törvénykönyve előírja, hogy a kölcsönzött munkavállalóra a kölcsönvevőnél történő foglalkoztatás teljes időtartama alatt ugyanazokat a rendelkezéseket kell alkalmazni, mint amit a kölcsönvevő a saját munkavállalóinak. Ezért már a kölcsönzés első napjától biztosítani kell az egyenlő bánásmód követelményét minden tekintetben.

A módosított Munka törvénykönyve, hogy visszaszorítsa a munkaerő-kölcsönzés visszaélésszerű alkalmazását, számos helyen szigorodott. Az új rendelkezések várhatóan két irányba terelik majd a munkaerőt kölcsönző cégeket. Az egyik csoportnak  megéri majd fenntartani a kölcsönzési formát, a másik csoportnak azonban érdemes lesz kihasználni a Munka törvénykönyvének egyéb előírásait, amelyekkel a munkaviszonyaikat rugalmasabbá tudják tenni. Azok a társaságok, amelyeknek nem érdemes fenntartaniuk a munkaerő-kölcsönzést, számos megoldást választhatnak a munkaviszonyok rugalmassá tétele érdekében: munkaidőkeret, osztott napi munkaidő, részmunkaidő, illetve többműszakos munkarend bevezetése kerülhet szóba.

 

Még nagyon az év elején vagyunk, nem látszik tisztán, a módosítások nyomán mit hoz a holnap, nyilatkozta Gazsi Attila, a Man at Work Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, szigorúan követik a jogszabályok módosítását, de az elmúlt egy hónapban sok módosítás történt, ezért is képlékeny a helyzet. Szerinte a jogszabályok módosítása nyomán vesztett ugyan a rugalmasságából, de a munkaerő- kölcsönzés továbbra is a legrugalmasabb foglalkoztatás. A munkáltatók szeretik ezt
a lehetőséget, s vélhetően a jövőben is élnek vele.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!