2009.11.16. 13:09
Ügyészséghez fordultak a csereüzlet miatt
Balatonvilágos - Az ügyészséghez fordult az önkormányzat egy csereszerződés miatt, ugyanis az ügylet rendkívül nehezíti a vízpart-rehabilitációs szabályozási tanulmányterv elfogadását.
A település a csereszerződés megsemmisítése iránti kérelemmel a Legfőbb Ügyészséghez (LÜ), fordult. Az LÜ a megyei főügyészséghez utalta át a vizsgálatot, megkeresésünkre közölték, hogy folymatban van az ügy.
Balatonvilágos polgármestere elmondta: part mellett lévő állami terület került magántulajdonba, emiatt a szabadparti sáv kijelölése szinte kivitelezhetetlen. Fekete Barnabás szólt arról, hogy a településnek 4800 méter hosszú partszakasza van, abból azonban szabadon megközelíthető mindössze 210 méter, az is három helyen található. A szóban forgó terület az egykori belügyminiszteri üdülő, a Kék Balaton. A körülbelül 1,5 hektáros terület a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezelésében volt.
Fekete Barnabás az előzményekkel kapcsolatban elmondta: a település jelenlegi iskoláját az Alba Regia építőipari cég építette, ezért cserébe megkapták a régi iskolát az ingatlannal, amit átalakítottak és panzióként üzemeltettek. Az Alba Regia a területet néhány éve értékesítette a Reneszánsz Rt.-nek. Az MNV a Reneszánsz tulajdonában lévő területért az egykori Bm-üdülőt ajánlotta fel.
A polgármester szerint mivel állami területet nem lehet eladni, ezért jött létre a csereüzlet még 2008 tavaszán. A vízpart-rehabilitációs terv a volt BM-üdülő területén is kijelöli a szabad parti sávot, de azt nem lehet végrehajtani, mert a területet elkezdték kiparcellázni. Ha azok magánkézbe kerülnek, akkor csak visszavásárolni lehet a parti sávot, erre az önkormányzatnak nincs pénze, hiszen 100 ezer forintba kerül egy négyzetméter piaci áron - ismertette a polgármester. Fekete Barnabás hozzátette, hogy a területre változtatási tilalmat rendeltek el, azonban ez folyamatban lévő ügyekre nem érvényes. Mivel már vannak magántulajdonban területek, ezért a jelentős összegű kártérítést helyezett kilátásba az önkormányzat ellen, ha megakadályozza az építkezést.
Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kommunikációs főosztályát; arról tájékoztattak, hogy a polgármester tavaly márciusban fordult Nagy Jenő országgyűlési képviselőhöz azzal, hogy Balatonvilágos strandolási problémáit az oldaná meg, ha a település megkapná a jelzett ingatlant. A polgármester megkereséséről a Pénzügyminisztériumtól szerzett tudomást az MNV Zrt. A vagyonkezelő jelezte: ha a község megfelelő dokumentumokkal, jogszabályi hivatkozásokkal, tervlappal alátámasztja, hogy az ingatlan a Balaton-tövény és annak felhatalmazása alapján kiadott jogszabályok hatálya alá esik, akkor kérelmet kell készíteni az ingyenes önkormányzati tulajdonba adásra vonatkozóan. A polgármester tavaly április 14-én arról tájékoztatta a vagyonkezelőt, hogy a testület nem támasztott a szóban forgó területre igényt. (A polgármester ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az kérdésben nem volt testületi döntés.)
Az MNV Zrt. jelezte a polgármesternek hogy a csereszerződésben az elővásárlási jogot rögzítették, így később, elidegenítés esetén az elővásárlási jog tényéről a csereingatlant felajánló fél tud. (Az ingatlan tulajdonjogát a 2008. júniusában csereszerződéssel szerezte meg az Aranyföveny Szolgáltató Kft.) A döntés előkészítése a Balaton-törvény és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok figyelembe vételével történt - állítja a vagyonkezelő. A szerződésben rögzítettek alapján a part menti 30 méteres területsávra vonatkozóan adásvétel útján történő elidegenítése esetén a települési önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg.